Mesajı Okuyun
Old 08-08-2006, 12:45   #2
medenikal

binanın projesinde 3 araçlık park yeri var diyelim.bu park yerleri de yol veya kaldırım üzerinde olmaz.

ya bodrum katında olur yada hemen zemin katın ön tarafında yani

plan projeye uygun bir park yapma söz konusu ise bu durumda yola park edilemez.çünkü yol yani kaldırımın hemen yanına park etme demek kamunun ortak malı olan yolu işgal etmek demektir.işgal neticesinde hem trafik te aksama olur.hemde yangın ,ambulans vesair gibi araçların geçmesi önlenmiş olur.

benim kanaatim.vatandaş kaldırım veya yola parkedemez.ederse bu üçreti ödemelidir.

ama plan projede yani bina yapılırken , bina ya bağlanan otoparklar dışında,bina sakinleri yol ve kaldırım işgali yapmamak şartıyla binanın ortak alanlarını ,bina yönetim kurulundan da alacakları karar ile otopark olarak kullanabilirler.misal boş bahçeyi otoparka çevirirp eksikliği gidermiş olurlar.

bu otopark sorununun temelinde ,türkiyenin belediyecilik anlayışının olmaması yatar.belediyeler bazı binalardan hiç otopark yeri olmadığı halde yani otopark kurulacak bir alanı olmadığı halde buralara ruhsat verir.bunun karşılığında bu ruhsat için otopark ücreti alır.bunlar yüksek miktarlardır.

sonrasında otoparkı olmıyan bu binalar ,gelişi güzel yola parkeder.çünkü par edecek yer yoktur.

bir diğer husus ise bina projesinde 10 daire vardır ama projede otopark miktarı daire başı 1 adet olarak düzenlenir.oysaki günümüz şartlarında aile üyelerinin çocuk da dahil ayrı ayrı arabaları söz konusu dur.böylece bu vatandaşlarda arabalarını gelişi güzel yola bırakıp sorunlara neden olurlar.

uygulama bu iken bu binaları eksik otopark miktarı ile ruhsatlandıran belediyelerin yapması gereken ,en azından her daire için bir otopark araması dır.bu açıdan bakıldığında belediyelerin parsellerin birleştirilerek ,inşaat yapılmasına izin vermesi ve böylece otopark sorununu belli oranlarda çöz mesi söz konusu olabilecektir.

6metre cephesi ve derinliği de 15 metre olan parsellere inşaat ruhsatı verilerek ,otopark sorununu çözemezsiniz.bu açıdan bakıldığında öncelikle parsellerin birleştirilerek otopark için daha geniş alanlar yaratılması çözüm için baş koşuldur.

yoksa hukuki açıdan bakıldığında ,yol ve kaldırıma araç parkedenlerden belediye bu üçretleri alacaktır.