Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 03:48   #4
Seyyah

merhaba,
davanızı kendiniz açmak ve yürütmek konusundaki isteğinize elbette saygı duyulur. ancak, konu ve bunun detayları size karmaşık gelebilir. siz, hukuka ilgi duyan bir kişi olsanız dahi bu konuda sıkıntı çekebilirsiniz. onun için bir avukata danışmanız yolundaki önerimi yineleyeceğim. ancak başlangıç prosedürü ile ilgili bilgi edinmek için hukuk kitaplarının yoğunlukla satıldığı herhangi bir kitapçıya uğrayarak durumu izah edip size kitap önermesini talep edebilirsiniz. bu tür kitaplar genellikle "hukuk rehberi", "avukatınız diyorki" vs. adlarla satılıyor sanıyorum. dilekçe örnekleri ve prosedür ile ilgili temel bilgiler veriyorlar. ve yine sanırım, bu kitaplar oldukça da pahalıdır.
hukuk tahsili yapmak isteğinize gelince, buna da ancak saygı duyulabilir. sanırım ortaokulda tahsilinizi yarım bıraktığınızı ifade etmişsiniz. öncelikle bir şekilde liseden mezun olmanız, ondan sonra üniversite sınavına girmeniz, girdiğiniz sınavda başarılı olarak tercih ettiğiniz hukuk fakültelerinden birini kazanmanız gerekiyor. açık ortaokul ve liseler olduğunu bilmekteyim. konuyla ilgili bilgim yeterli olmamakla birlikte, bu tür okullara akşamları devam etme, birkaç sınıfın dersini bir yılda alma ve başarılı olup bir üst sınıfa devam etme imkanınız var diye hatırlıyorum. bulunduğunuz yerdeki milli eğitim müdürlüğüne başvurmanızı önereceğim.
size cesaret vermek için şunu söylemek istiyorum: benim hukuk tahsili yaptığım dönemde sınıfımda biri 65 yaş civarında, bir diğeri 50'sini çoktan aşmış iki öğrenci vardı. hem herkesten saygı görüyorlar hem de yapmakta oldukları tahsilden memnun görünüyorlardı. deneyiniz, başaracağınıza inanıyorum. derin saygılarımla...