Mesajı Okuyun
Old 13-08-2008, 18:28   #17
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Boşanma vekaletnamesi resimli olmak zorunda mı?

Merhabalar meslektaşlarım;

Bugün almış bulunduğum bir davada yargılamanın yenilenmesi yoluna başvurmak istiyorum ve temel dayanağım sahte vekaletname. Almanya'daki müvekkilemin yine Almanya'da yaşayan eşi, müvekkilemin adına sahte vekaletname oluşturuyor ve kendisi de imzalayarak güya müvekkilemin bu vekaletname ile yetkilendirdiği bir meslektaş ile birlikte tam bir hukuk katliamı gerçekleştiriyorlar. Müvekkilemin eşi, GENEL VEKALETNAME başlıklı kendi yazısına, adı geçen genel vekaletnamedeki ibarelerin tümünün aynısını yazmasının yanında eşim ...'in aleyhime açtığı veya açacağı, gerekse benim, eşim aleyhine açtığım veya açacağım boşanma davası ve bilimum dava ve takiplerden dolayı....ibaresini de ekleyerek ve kendisi müvekkilemin adına imzalayarak Türkiye'deki bir meslektaşımıza gönderiyor.
BOŞANMA DAVASI İÇİN VERİLEN VEKALETNAME AMA RESİMSİZ VE HERHANGİ BİR NOTERLİKTEN ÇIKARILAN BİR VEKALETNAME DEĞİL!MÜVEKKİLEMİN EŞİ BİLGİSAYARDA HAZIRLAYIP ÇIKTISINI ALIYOR VE MÜVEKKİLEMİN YERİNE İMZALIYOR İMZALIYOR.

Meslektaşımız bu vekaletnamedeki velayete ilişkin yetkinin eksikliğini görecekki, bu sefer müvekkilemin eşine kendi el yazısıyla ' size vermiş olduğum vekaletname ile boşanma davasını açın ve ortak çocuğumuzun velayetini de eşime verin diye talimat yazdırıyor. Müvekkilemin eşi kendi elyazısı ile yazdığı bu talimata da yine müvekkilemin adına imza da atıyor.

En nihayetinde bu vekaletname ile dava açılıyor, istenilen doğrultu da boşanma sağlanıyor ( müvekkilem davacı gösteriliyor ) ve ortak çocukta müvekkilemin eşi olan babaya veriliyor. Tabi temyizden feragat de karşılıklı veriliyor ve 3 haftada herşey noktalanıyor. Müvekkilemin eşinin temyizden feragat beyanı da kendi el yazısı ile veriliyor ve yukarıda bahsettiğim müvekkilemin adına yazmış olduğu ve avukata davayı açmasına yönelik talimatta ki yazının aynısı. Müvekkilemin eşinin Türkiye'deki öğretmenlik geçmişi sebebiyle yazısının temizliği karşısında doğru düzgün okuma yazması olmayan müvekkilemin yazısı arasındaki farktan bahsetmek ayrı konu.
MÜVEKKİLEM NE (GÜYA) VEKALETNAME VERDİĞİ AVUKATI TANIR NE DE BU DAVA İLE İLGİLİ OLARAK BU AVUKATA EN UFAK BİR ÖDEME YAPMIŞTIR.

Açıklamalarım doğrultusunda; BOŞANMA VEKALETNAMELERİNİN ŞEKLİne ilişkin yorumlarınıza ve bu boşanma kararının iptaline ilişkin hangi yola başvurmam gerektiği konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Ben yargılamanın yenilenmesi yolu şeklinde dava açmak istiyorum.

Sahte vekaletname ile işlem yapan meslektaşımız hakkında yapılabilecek işlemler konusunda da görüşünüzü bildirirseniz sevinirim. ( Müvekkilem açısından manevi tazminat gerekçesi görüyorum ben. )

Kıymetli emekleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.