Mesajı Okuyun
Old 17-11-2011, 14:13   #4
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan gülten efe
Benim müdahalenin men'i, kal ve ecrimisil konusunda bir davam var. Dava karar aşamasında ancak, son duruşmada hakim anlam veremediğim bir ara karar verdi. Bu sebeple sizinle paylaşıp yorumlarınızı almak istedim.Olay şöyle;
Müvekkil cezaevindeyken, Çevre ve Orman Bak.Ağaçlandırma ve Erozyon Kont. Genel Müdürlüğü yetkilileri müvekkilin köyünde, ağaçlandırma amacıyla bir kısım araziye çam ağacı dikmiş. Müvekkile ait tarla da, çam ağacı dikilen yerler arasında. Müvekkil cezaevinden çıktıktan sonra, durumu öğrenmiş ve gerekli yerlere dilekçe ile başvurmuş, ancak bir sonuç alamamış. Mahkemede açtığımız meni müdahale, kal ve ecri misil talepli davada, keşif yapıldıktan sonra hakim, çam ağaçlarının toplam bedeli olan. 33.000 TL üzerinden harç tamamlamamız için bize süre verdi. Ancak davalı idarenin ağaç bedellerinin kendilerine ödenmesi yönünde hiç bir talebi olmadı. Kaldı ki böyle bir talepleri olsa dahi, harcı neden biz ödeyelim. Hakim neden bu şekilde bir ara karar verdi, gerçekten anlam veremedim. Hukuki bir zemini yok bence.Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Aşağıdaki Yargıtay kararından da anlaşılacağı ve Sn. 06Cumhur tarafından da belirtildiği üzere, dava, nisbi harca tabi olduğu için bu yönde arakarar kurulmuştur.

Yargıtay 1. H.D. 2009/2437 E. 2009/3619 K. 25.03.2009 Tarih : ...Dava, elatmanın önlenmesi ve tazminat; karşı dava ve birleşen davalar ise, elatmanın önlenmesi ve yıkım isteklerine ilişkindir.
Mahkemece, davaların görev yönünden reddine karar verilmiştir.
Hemen belirtilmelidir ki; gerek asıl dava ve gerekse birleşen davalar nitelikleri itibariyle 492 Sayılı Harçlar Yasası'nın 1 sayılı tarifesine bağlı olarak nisbi harca tabi nitelikteki davalardandır. Harçlar Yasası'nın 16. maddesi hükmü ve 04.03.1953 tarih 10/2 Sayılı Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı gereğince müdahalenin men'i, tescil ve tapu kayıt iptali ve yıkım gibi istekleri içeren gayrimenkulün aynına taalluk eden davalarda, gayrimenkulun değeri ile yıkımı istenen yapının kıymetinin toplamının davanın değerini teşkil edeceği gerek mahkemenin görevi ve gerekse tahsil edilecek harcın bu değer gözetilmek suretiyle belirleneceği, bunun ise keşfen belirlenen değer olacağı tartışmasızdır..."