Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 14:53   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba
Müvekkil 16 yıldır bir ilçenin devlet hastanesinde sözleşmeli sağlık personeli olarak çalışmıştır.İşe girerken lise mezunu olmadığı halde lise mezunuyum diye işaretlemiş ve uzun yıllardır bu işinde çalışmıştır.Son taşeron firma 1 yıl önce ihale ile göreve gelmiştir.1 yıl boyunca bir problem olmaması ragmen, işçinin iş akdi lise mezunu olmadığı sebebiyle iş kanunu md 25/2-a bendine dayanarak feshedilmiştir.Lise mezunu olmaması sözleşmenin esaslı unsurları içine girer mi,öyle olsa dahi 16 yıllık bir geçmiş bu sebebin esaslı unsur olmadığını ispatlamaz mı?Konuyla ilgili yargıtay kararı aradım ama bulamadım.Kıdem ve ihbar tazminatının hak edileceğini düşünmekteyim.Fikirlerinizi almak istedim.Teşekkür ederim.
Sayın duyguisler;

Lise mezunu olma şartı aranan ve bu şartı taşımadığı halde işvereni yanıltarak işe başlayıp devam eden şahsın iş akdinin feshinin haklı olduğu kabul edilebilir olsa dahi (burada bile uzun çalışma süresi gözetildiğinde feshin haksız olduğu sonucuna varılabilir) somut durumda "lise mezuniyeti", söz konusu işin yapılması noktasında işlevsel bir zorunluluk olmadığından -işçinin 16 yıl boyunca bir işyerinde aynı işi yapmış olması başlı başına bir istikrardır- işçinin lise mezunu olduğu izlenimini vererek işe başlamış olmasına rağmen taşeron firmanın feshinin haksız olduğu kanaatindeyim. Dava açılması durumunda mahkemenin, uzun yıllar aynı işyerinde aynı işte çalışılmış olması hususunu, hakkaniyetin sağlanması noktasında değerlendirmesi gerekir. Bu arada,kıdem ve ihbar tazminatı talebinde 10 yıllık zamanaşımı süresinin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Saygılarımla..