Mesajı Okuyun
Old 10-10-2006, 16:56   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.S.Kızılyar
Bir yakınımla ilgili olduğu ve esasen Ceza Hukuku alanında çalışmadığım için sizlere bir soru yöneltmek durumunda kaldım. Kooperatif Kanununa Muhalefet ve Dolandırıcılık iddiasıyla yapılmış bir şikayet nedeniyle bir yakınım hakkında soruşturma açıldı ve tutuklandı. Söz konusu kişi kooperatif yönetim kuruluna ya da denetim kuruluna üye değil. Tek sıfatı kooperatif üyeliği.Almış olduğu daireleri zamanla başkalarına devretmiş ancak sorun şu ki kooperatif yönetimi tarafından daireler başkalarına da satılmış. Kendisi mükerrer satış yapmamış.Yedi günlük yasal süre içerisinde Sulh Ceza mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararına karşı Asliye Ceza Mahkemesine itiraz ettik ancak reddedildi. Şu durumda kişi hakkında dava açılasıya kadar geçecek süre içerisinde tutuklama kararının kaldırılabilmesi için hukuken bir imkan var mıdır?
Bir diğer sorum da şu olacak; hazırlık aşamasında tutuklanmış kişi hakkında azami dava açılma süresi nedir. Araştırmalarım neticesinde teorik olarak tutukluluk halinin başlamasından itibaren 1 ay içinde dava açılması gerektiği yönünde bir sonuç elde ettim.
İlgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

Sayın Av.S.Kızılyar,

1- Tutukluluk süresinde 30 'ar günlük süreler içinde C.Savcısının talebi ile Sulh Ceza Mahkemesi "tutukluluğun devam edip etmeyeceğini" inceler.

2- Ağır Ceza Mahkemesinin görevine giren işlerde(Sizinki öyle) tutukluluk süresi en çok 2 yıldır. Zorunlu hallerde 3 yıla kadar uzatılabilir. Yani bu süre içinde davanın açılması gereklidir.

3-Koop.Yasası'na göre, devir işlemleri de yönetim Kurulu kararına tabidir. Yani müvekkiliniz üyeliğini devrettiğinde yeni üye yönetim kuruluna başvurmalıydı...Başvuru üzerine yönetim kurulu, üyelik koşullarını taşıyorsa yeni üyeyi kabul edecekti. Olayda bir çelişki var gibi görünmektedir.Ya müvekkiliniz haricen sözleşme yapmıştır, yönetim kurulunun onayına sunulmamıştır. Ya da onaya sunulmuşsa ve yönetimin mükerrer satışı, bu onaydan sonra ise yönetim kurulunun kötüniyeti ve sorumluluğu söz konusudur.

Saygılarımla