Mesajı Okuyun
Old 19-09-2006, 18:52   #9
Adilyaşam

yönetmeliğin devamı....
YÜKSEK LİSANS TEZİNİN SONUÇLANMASI
Madde 20–
Tezli yüksek lisans programındaki bir öğrenci, tezini Enstitü Yönetim Kurulları tarafından belirlenen tez yazım kurallarına uygun biçimde yazmak ve tezini jüri önünde sözlü olarak savunmak zorundadır.

Yüksek lisans tez jürisi, ilgili Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile atanır. Jüri, biri öğrencinin tez danışmanı ve en az biri yükseköğretim kurumu içindeki başka bir Anabilim Dalından veya başka bir yükseköğretim kurumundan olmak üzere beş veya üç kişiden oluşur. Jürinin üç kişiden oluşması halinde, varsa, ikinci danışman jüri üyesi olamaz.
Jüri üyeleri, söz konusu tezin kendilerine teslim edildiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde kişisel raporlarını hazırlayarak toplanır ve öğrenciyi tez sınavına alır. Tez sınavı, tez çalışmasının sunulması ve bunu izleyen soru-cevap bölümünden oluşur. 45-90 dakika sürer ve dinleyicilere açık olarak yapılır.
Tez sınavının tamamlanmasından sonra jüri, dinleyicilere kapalı olarak, tez hakkında salt çoğunlukla "kabul", "red" veya "düzeltme" kararını gerekçeli olarak verir. Bu karar, Enstitü Anabilim Dalı Başkanlığınca tez sınavını izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirilir. Tezi reddedilen öğrencinin kaydı silinir. Tezi hakkında düzeltme kararı verilen öğrenci en geç üç ay içinde gereğini yaparak tezini aynı jüri önünde yeniden savunur. Bu savunma sonunda tezi reddedilen öğrencinin kaydı silinir.
YÜKSEK LİSANS DİPLOMASI
Madde 21–
Tez sınavında başarılı olmak ve diğer koşulları da sağlamak kaydıyla, yüksek lisans tezinin ciltlenmiş en az üç kopyasını tez sınavına giriş tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili Enstitüye teslim eden ve tezi şekil yönünden uygun bulunan yüksek lisans öğrencisine Yüksek Lisans Diploması verilir.

Yüksek Lisans Diploması üzerinde öğrencinin izlemiş olduğu Enstitü Anabilim Dalındaki programın onaylanmış adı ve varsa, meslek unvanı yazılır.
III. TEZSİZ YÜKSEK LİSANS ÖĞRETİMİ
AMAÇ VE KAPSAM
Madde 22-
Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda derin bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programı ilke olarak İkinci öğretimde yürütülür. Bu program toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla en az on ders ile dönem projesinden oluşur. Dönem projesinin kapsamı, koşulları Enstitü Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Dönem projesi “başarılı” veya “başarısız” olarak değerlendirilir. Öğrenci, dönem projesinin alındığı yarıyılda Enstitüye kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır. Enstitü Anabilim Dalının önerisi üzerine, Enstitü Yönetim Kurulunun Kararı ile bir yeterlik sınavı da yapılabilir.

Öğrencinin alacağı derslerin en çok üçü, lisans öğrenimi sırasında alınmamış olması koşuluyla, lisans derslerinden seçilebilir.
İlgili Anabilim Dalı veya Anasanat Dalının önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulunun Kararı ile, tezsiz yüksek lisans programına kabul için özel koşullar konulabilir.
DANIŞMAN ATANMASI
Madde 23-
Tezsiz yüksek lisans programında, Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulu her öğrenci için ders seçiminde ve dönem projesinin yürütülmesinde danışmanlık yapacak bir öğretim üyesini en geç birinci yarıyılın sonuna kadar belirler. Danışman atanması Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile kesinleşir.

Danışman atanmasında, bir danışmana düşecek lisansüstü öğrenci sayısı Enstitü Anabilim Dalının özelliği dikkate alınarak Enstitü Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.
Danışman, atanmasını izleyen yarıyıl başından itibaren, her yarıyıl, danışmanı olduğu öğrenciler için, tüm diğer akademik ve idari yük ve görevlerine ek olarak "Uzmanlık Alanı Dersi" adlı bir ders açabilir. Her öğrenci, açılan uzmanlık alan dersini almakla yükümlüdür. Uzmanlık alanı dersine ilişkin ilkeler, Enstitü Kurulunca kararlaştırılır. ve Enstitü Yönetim Kurulu tarafından uygulanır.
SÜRE
Madde 24-
Tezsiz yüksek lisans programını tamamlama süresi en fazla altı yarıyıl, İkinci öğretim programlarında en fazla sekiz yarıyıldır. Bu Yönetmelik uyarınca başarısız olan öğrencinin Enstitü ile ilişiği bu süreden önce de kesilebilir.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS DİPLOMASI
Madde 25–
Kredili derslerini ve dönem projesini başarıyla tamamlayan tezsiz yüksek lisans öğrencisine Tezsiz Yüksek Lisans Diploması verilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Diploması üzerinde öğrencinin izlemiş olduğu Enstitü Anabilim Dalındaki programın onaylanmış adı ve varsa, meslek unvanı yazılır.
IV. DOKTORA ÖĞRETİMİ
AMAÇ VE KAPSAM
Madde26–
Doktora programının amacı, öğrenciye bağımsız araştırma yapmak, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapmak ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazandırmaktır.

Doktora çalışması sonunda hazırlanacak tezin,
a) Bilime yenilik getirme,
b) Yeni bir bilimsel yöntem geliştirme,
c) Bilinen bir yöntemi yeni bir alana uygulama, niteliklerinden birini yerine getirmesi gerekir.

Doktora programı, yüksek lisans derecesi ile başvuranlar için toplam 21 krediden az olmamak üzere en az yedi ders, seminer çalışması, diğer öğrenim etkinlikleri, yeterlik sınavı, tez konusu ya da alanıyla ilgili olarak, tek yada çok isimli ulusal ya da uluslararası hakemli bir dergide yayımlanan bir makale, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur. Dört yıllık lisans derecesi ile kabul edilmiş öğrenciler için en az 42 kredilik on dört ders, seminer çalışması, diğer öğrenim etkinlikleri, yeterlik sınavı, tez konusu ya da alanıyla ilgili olarak, tek ya da çok isimli ulusal ya da uluslararası hakemli bir dergide yayımlanan bir makale, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur.(1)
Lisansüstü dersler, ilgili Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulunun onayı ile diğer yükseköğretim kurumlarında verilmekte olan derslerden de seçilebilir. Enstitü Yönetim Kurulunun önerisi ile Enstitü Kurulu disiplinlerarası nitelikte zorunlu veya seçmeli entegre dersler açılmasına karar verebilir. Her yarıyılın ilk iki haftası içerisinde ders değişikliği, ders ekleme ve ders bırakma yapılabilir.
Lisans dersleri ders yüküne ve doktora kredisine sayılmaz.
Doktora programları yurtiçi ve yurtdışı entegre doktora programları şeklinde de düzenlenebilir. Bu programların uygulama usul ve esasları, Ankara Üniversitesi Senatosunun teklifi, Öğretim Üyesi ve Araştırıcı Yetiştirme Kurulu'nun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenir.
SÜRE
Madde 27–
Doktora programını tamamlama süresi yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için sekiz yarıyıl, lisans derecesi ile kabul edilenler için on yarıyıldır. Daha kısa sürede mezun olabilecek bir öğrenciye ilişkin düzenlemeler ilgili Lisansüstü Eğitim Yönergesindeki ilkelere göre yapılır . Bu Yönetmelik uyarınca başarısız olan öğrencinin Enstitü ile ilişiği bu süreden önce de kesilebilir.

Yüksek lisans derecesi ile doktora programına başlayan ve kredili derslerini ve seminerini başarıyla bitiren, yeterlik sınavında başarılı bulunan ve tez önerisi kabul edilen, ancak tez çalışmasını sekiz yarıyıl sonuna kadar, lisans derecesi ile doktora programına başlayan kredili derslerini ve seminerini başarıyla bitiren, yeterlik sınavında başarılı bulunan ve tez önersisi kabul edilen, ancak tez çalışmasını on yarıyıl sonuna kadar tamamlayamadığı için tez sınavına giremeyen bir öğrenciye, ilgili Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile tezini jüri önünde savunması için en fazla dört yarıyıl ek süre verilebilir.
TEZ DANIŞMANI ATANMASI
Madde 28 –
Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulu her öğrenci için öğrencinin bilimsel faaliyetlerini, çalışmak istediği alanı ve danışman tercihini de dikkate alarak, tez danışmanını Enstitüye önerir. Tez danışmanı önerisi Enstitü Yönetim Kurulu kararıyla kesinleşir. Tez danışmanı en geç üçüncü yarıyıl sonuna kadar atanır.
Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanını gerektirdiği durumlarda ikinci tez danışmanı atanabilir.
Danışman atanmasında, bir danışmana düşecek lisansüstü öğrenci sayısı Enstitü Anabilim Dalının özelliği dikkate alınarak Enstitü Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.
Tez danışmanları tercihan profesör ve doçent ünvanlı öğretim üyeleri arasından seçilir.
Danışman, tez konusunun Enstitü Yönetim Kurulunca kabulünü izleyen yarıyıl başından itibaren her yarıyıl ve yaz döneminde danışmanı olduğu öğrenciler için, tüm diğer akademik ve idari yük ve görevlerine ek olarak “Uzmanlık Alan Dersi” adlı bir ders açabilir. Her öğrenci, açılan uzmanlık alan dersini almakla yükümlüdür. Uzmanlık alan dersine ilişkin ilkeler, Enstitü Kurulunca kararlaştırılır ve Enstitü Yönetim Kurulu tarafından uygulanır.

YETERLİK SINAVI
Madde 29 –
Yeterlik sınavının amacı, öğrencinin temel ve doktora çalışmasıyla ilgili konularda derinliğe sahip olup olmadığının sınanmasıdır. Yeterlik sınavları yılda iki kez akademik takvimde belirtilen tarihler arasında yapılır. Sınavın tarih ve saati Anabilim Dalının bildirimi ile Enstitü Müdürlüğünce ilan edilir.

Kredilerini ve seminerini/lerini tamamlayan, yabancı dil koşulunu ve Enstitü Yönetim Kurulunun belirleyeceği diğer koşulları yerine getiren öğrenciler yeterlik sınavına girebilirler. Yüksek lisans derecesi ile doktora programına kabul edilen her öğrenci en geç beşinci yarıyılın sonuna kadar, lisans derecesi ile doktora programına kabul edilen her öğrenci en geç yedinci yarıyılın sonuna kadar yeterlik sınavına girmek zorundadır.
Yeterlik sınavları, Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulu tarafından önerilen ve Enstitü Yönetim Kurulu tarafından onaylanan beş kişilik Doktora Yeterlik Komitesi tarafından düzenlenir ve yürütülür. Komitenin görev süresi bir yıldır. Komite, farklı alanlardaki sınavları hazırlamak, uygulamak ve değerlendirmek amacıyla sınav jürileri kurabilir.
Doktora yeterlik sınavına girebilmek için Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavında (ÜDS) veya, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS)'nda 100 (yüz) üzerinden en az 50 (elli) puan almış olmak gerekir. TOEFL ve benzeri uluslararası geçerliliği olan bir yabancı dil sınavında alınmış olan puanlar, Üniversitelerarası Kurul kararları çerçevesinde, Enstitü Yönetim Kurulunca lisansüstü yabancı dil sınavına eşdeğer kabul edilebilir.
Yabancı uyruklular kendi anadili dışındaki diğer yabancı dillerden veya Türkçe'den sınava girerler. Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen sınav esaslarına göre bu öğrencilerin Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (KPDS) en az 50 (elli) puan, Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavında (ÜDS) en az 50 (elli) puan , Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezinin (TÖMER) yabancı uyruklu doktora öğrencileri için açtığı sınavda en az 50 (elli) puan, veya uluslararası geçerliği olan bir yabancı dil sınavından eşdeğer puan almaları gerekir. KPDS kapsamında olmakla birlikte TÖMER'in sınav açamadığı dillerde, Üniversite Yönetim Kurulu en az biri o dilin öğretim üyesi olmak üzere üç kişilik bir jüri oluşturur.
Yabancı dil yeterlik sınavında başarısız olan doktora öğrencilerine başarısız olduklarını belgelemeleri koşuluyla, bir takvim yılı ek süre tanınır. Bu süre sonunda ilgili yabancı dil yeterlik sınavında başarılı olamayan öğrencilerin kaydı silinir. Bu programda geçirilen süre öğrenim süresine dahil edilmez.
Doktora yeterlik sınavı, yazılı ve sözlü olarak iki bölüm halinde yapılır. Doktora Yeterlik Komitesi sınav jüri önerileri ve öğrencinin yazılı ve sözlü sınavlardaki başarı durumunu değerlendirerek öğrencinin “başarılı” veya “başarısız” olduğuna salt çoğunlukla karar verir. Bu karar, Enstitü Anabilim Dalı Başkanlığınca yeterlik sınavını izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirilir. Enstitü Yönetim Kurulu Yeterlik sınavlarının yapılış şekli ve değerlendirilme koşullarını belirleyebilir.
Yeterlik sınavında başarısız olan öğrenci, ya da koşullarını yerine getirdiği halde yeterlik sınavına girmeyen öğrenci bir sonraki yeterlik sınavı döneminde tekrar sınava alınır, bu sınavda da başarısız olan öğrencinin kaydı silinir.
Lisans derecesi ile doktora programına kabul edilmiş olan ve en az yedi dersini başarı ile tamamlamış, 21 kredi almış ve en az bir seminer sunmuş olan bir öğrenci yüksek lisans programına geçebilir. İlgili Anabilim Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim kurulu Kararıyla tez aşamasından devam edebilir.
TEZ İZLEME KOMİTESİ
Madde 30–
Yeterlik sınavında başarılı bulunan öğrenci için ilgili Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile bir ay içinde bir tez izleme komitesi oluşturulur.

Tez izleme komitesi üç öğretim üyesinden oluşur. Komitede tez danışmanından başka ilgili Enstitü Anabilim Dalı içinden ve dışından birer üye yer alır. Üyelerin belirlenmesinde, özellikle disiplinlerarası nitelikteki tez çalışmalarında ilgili disiplinin öğretim üyelerinin yer almasına dikkat edilir. Eğer varsa, ikinci tez danışmanı da komite toplantılarına katılabilir.
Tez izleme komitesinin kurulmasından sonraki dönemlerde, ilgili Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile üyelerde değişiklik yapılabilir.
TEZ ÖNERİSİ SAVUNMASI
Madde 31–
Doktora yeterlik sınavını başarı ile tamamlayan öğrenci, en geç altı ay içinde, yapacağı araştırmanın amacını, yöntemini ve çalışma planını kapsayan tez önerisini tez izleme komitesi önünde sözlü olarak savunur. Öğrenci, tez önerisi ile ilgili yazılı bir raporu sözlü savunmadan en az onbeş gün önce komite üyelerine dağıtır.

Tez önerisi savunması dinleyicilere açık olarak yapılır ve dinleyiciler de tez önerisine katkıda bulunabilir.
Tez izleme komitesi, öğrencinin sunduğu tez önerisinin kabul veya reddine salt çoğunlukla karar verir. Bu karar, Enstitü Anabilim Dalı Başkanlığınca tez önerisi savunmasını izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirilir.
Tez önerisi reddedilen öğrenci, yeni bir danışman ve tez konusu isteme hakkına sahiptir. Böyle bir durumda yeni bir tez izleme komitesi atanabilir. Programa aynı danışmanla devam etmek isteyen bir öğrenci üç ay içinde; danışman ve tez konusu değiştiren bir öğrenci ise altı ay içinde tekrar tez önerisi savunmasına alınır. Tez önerisi bu savunmada da reddedilen öğrencinin kaydı silinir.”
Tez önerisi kabul edilen öğrenci için tez izleme komitesi, Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık ayları arasında birer kere olmak üzere en az yılda iki kez toplanır. Öğrenci, toplantı tarihinden en az bir ay önce komite üyelerine yazılı bir rapor sunar. Bu raporda o ana kadar yapılan çalışmaların özeti ve bir sonraki dönemde yapılacak çalışma planı belirtilir. Öğrencinin tez çalışması, komite tarafından "başarılı" veya "başarısız" olarak belirlenir. Komite tarafından üstüste iki kez veya aralıklı olarak üç kez başarısız bulunan öğrencinin kaydı silinir.
DOKTORA TEZİNİN SONUÇLANDIRILMASI
Madde 32-
Doktora programındaki bir öğrenci, tezini Enstitüler tarafından belirlenen tez yazım kurallarına uygun biçimde yazmak ve tezini jüri önünde sözlü olarak savunmak zorundadır.

Doktora tez jürisi, ilgili Enstitü Anabilim Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile atanır. Jüri, üçü öğrencinin tez izleme komitesinde yer alan öğretim üyeleri ve en az biri başka bir yükseköğretim kurumunun öğretim üyesi olmak üzere beş kişiden oluşur.
Jüri üyeleri, söz konusu tezin kendilerine teslim edildiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde kişisel raporlarını hazırlayarak toplanır ve öğrenciyi tez sınavına alır. Tez sınavı, tez çalışmasının sunulması ve bunu izleyen soru-cevap bölümünden oluşur. Süresi 60-120 dakikadır. Tez sınavı dinleyicilere açık olarak yapılır.
Tez sınavında jüri üyeleri biniş giymek zorundadır.
Tez sınavının tamamlanmasından sonra jüri, dinleyicilere kapalı olarak, tez hakkında salt çoğunlukla "kabul", "red" veya "düzeltme" kararını gerekçeli olarak verir. Bu karar, Enstitü Anabilim Dalı Başkanlığınca tez sınavını izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirilir. Tezi reddedilen öğrencinin kaydı silinir. Tezi hakkında düzeltme kararı verilen öğrenci en geç altı ay içinde gereğini yaparak tezini mümkünse aynı jüri önünde yeniden savunur. Bu savunma sonunda tezi reddedilen öğrencinin kaydı silinir.
Tez sınavında başarılı olan öğrenciye, jüri başkanı tarafından Ankara Üniversitesi Lisansüstü Eğitim veren ilgili Enstitünün binişi giydirilir.
DOKTORA DİPLOMASI
Madde 33– Tez
sınavında başarılı olmak ve diğer koşulları da sağlamak kaydıyla, doktora tezinin ciltlenmiş en az üç kopyasını tez sınavına giriş tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili Enstitüye teslim eden ve Enstitü Yönetim Kurulunun istediği diğer hususları yerine getiren ve tezi şekil yönünden uygun bulunan öğrenci, Doktora Diploması almaya hak kazanır.
Doktora Diploması üzerinde öğrencinin izlemiş olduğu Enstitü Anabilim Dalındaki programın onaylanmış adı bulunur.

V. SANATTA YETERLİK ÇALIŞMASI
AMAÇ VE KAPSAM
Madde 34–
Sanatta yeterlik çalışması, özgün bir sanat eserinin ortaya konulmasını, müzik ve sahne sanatlarında ise üstün bir uygulama ve yaratıcılığı amaçlayan bir yükseköğretim programıdır. Hangi dallarda sanatta yeterlik programı açılabileceği Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

Sanatta yeterlik programı toplam 21 krediden az olmamak koşuluyla en az yedi ders ve uygulamalar ile sergi, proje, resital, konser, temsil veya ilgili Anasanat Dalı Başkanlığı Akademik Kurulunun önerdiği, Enstitü Yönetim Kurulunun onayladığı diğer çalışmalardan oluşur.
Lisansüstü dersler ilgili Enstitü Anasanat Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile diğer yükseköğretim kurumlarında verilmekte olan derslerden de seçilebilir.
SÜRE
Madde 35–
Sanatta yeterlik programını tamamlama süresi yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için sekiz yarıyıl, lisans derecesi ile kabul edilenler için on yarıyıldır. Daha kısa sürede mezun olabilecek bir öğrenci ile ilgili düzenlemeler Enstitü Yönetim Kurulu tarafından yapılır. Bu Yönetmelik uyarınca başarısız olan öğrencinin Enstitü ile ilişiği bu süreden önce de kesilebilir.

Kredili derslerini ve uygulamalarını yüksek lisans derecesi ile kabul edilen öğrenci dört yarıyılda, lisans derecesi ile kabul edilen öğrenci altı yarıyılda başarı ile bitirdiği halde, tez veya sergi veya proje çalışmasını yüksek lisans ile kabul edilen öğrenci sekiz yarıyıl sonuna kadar, lisans derecesi ile kabul edilen öğrenci on yarıyıl sonuna kadar tamamlayamadığı için sınava giremeyen bir öğrenciye ilgili Enstitü Anasanat Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile tezini, sergi veya proje çalışmasını jüri önünde savunması için en fazla dört yarıyıl ek süre verilebilir.
DANIŞMAN ATANMASI
Madde 36-
Enstitü Anasanat Dalı Akademik Kurulu, her öğrenci için ders ve uygulama seçimi ile sergi, proje, resital, konser, temsil ve benzeri çalışmalarının yürütülmesinde danışmanlık yapacak bir öğretim üyesini Enstitüye önerir. Danışman önerisi Enstitü Yönetim Kurulu Kararı ile kesinleşir. Danışman en geç birinci yarıyıl sonunda atanır. Sanatta yeterlik çalışmasının niteliği gerektiriyorsa ikinci danışman da atanabilir.

Danışman, öğretim üyeleri arasından seçilir.
Danışman, atanmasını izleyen yarıyıl başından itibaren, her yarıyıl, danışmanı olduğu öğrenciler için, tüm diğer akademik ve idari yük ve görevlerine ek olarak “Uzmanlık Alan Dersi” adlı bir ders açabilir. Her öğrenci, açılan uzmanlık alan dersini almakla yükümlüdür. Uzmanlık alan dersine ilişkin ilkeler, Enstitü Kurulunca kararlaştırılır ve Enstitü Yönetim Kurulu tarafından uygulanır.

SANATTA YETERLİK ÇALIŞMASININ SONUÇLANMASI
Madde 37–
Sanatta yeterlik çalışmasını sonuçlandırabilmek için öğrencinin girmesi gereken yabancı dil sınavı 29 uncu maddenin 4 üncü fıkrasında belirtilen esaslara göre yapılır ve değerlendirilir. Yabancı dil sınavında başarısız olan sanatta yeterlik öğrencilerine bir takvim yılı ek süre tanınır. Bu süre sonunda yabancı dil yeterlik sınavında başarılı olamayan öğrencilerin kaydı silinir. Bu programda geçirilen süre öğrenim süresine dahil edilmez.

Kredili ders ve uygulamalarını başarıyla tamamlayan ve bu maddenin 1 inci fıkrasında belirtilen yabancı dil sınav yükümlülüğünü yerine getirmiş olan sanatta yeterlik adayı yaptığı sergi, proje, resital, konser, temsil ve benzeri çalışmasını açıklayan ve belgeleyen bir metni ilgili Enstitü Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen kurallara uygun bir biçimde yazmak ve söz konusu çalışmayı sanat dalının niteliğine göre jüri önünde sunmak ya da sergilemek ve sözlü olarak savunmak zorundadır.
Jüri, ilgili Enstitü Anasanat Dalı Akademik Kurulunun önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile atanır. Jüri, biri öğrencinin danışmanı ve en az ikisi başka yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeleri olmak üzere beş kişiden oluşur.
Jüri üyeleri, söz konusu eser ve/veya metnin kendilerine teslim edildiği tarihten itibaren engeç bir ay içinde kişisel raporlarını hazırlayarak toplanır ve öğrenciyi sınava alır. Sınav, sanatta yeterlik çalışmasının sunulması ve bunu izleyen soru-cevap bölümünden oluşur; süresi 60-120 dakikadır. Sınav dinleyiciye açık olarak yapılır.
Sınavın tamamlanmasından sonra jüri dinleyiciye kapalı olarak sergi, proje, resital konser, temsil v.b. çalışma hakkında salt çoğunlukla "kabul", "red" veya "düzeltme" kararını gerekçeli olarak verir. Bu karar, Enstitü Anasanat Dalı Başkanlığınca sınavı izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirilir.
Sanatta yeterlik çalışması reddedilen öğrencinin kaydı silinir. Sanatta yeterlik çalışması hakkında düzeltme kararı verilen öğrenci en geç üç ay içinde gereğini yaparak çalışmasını, mümkünse, aynı jüri önünde yeniden savunur. Bu sınav sonunda sanatta yeterlik çalışması kabul edilmeyen öğrencinin kaydı silinir.
SANATTA YETERLİK DİPLOMASI
Madde 38 -
Sanatta yeterlik çalışmasında başarılı olan öğrenciye, diğer koşulları da sağlamak kaydıyla sanat dalının özelliğine göre verilecek unvanı belirleyen bir diploma verilir.

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILAN YÖNETMELİKLER
Madde 39 –
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle 28/11/ 1996 tarihli ve 22831 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “Ankara Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği” ile ek ve değişiklikleri yürürlükten kaldırılmıştır.

Madde 40-Ortaöğretim alan öğretmenlerinin yetiştirilmesine yönelik programlar, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” nin 26/03/1997 tarihli ve 22945 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Ortaöğretim Alan Öğretmenlerinin Yetiştirilmesine Yönelik Programlar” başlıklı Ek Maddesine uygun olarak açılır.
Geçici Madde 1- 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılından önce lisansüstü programlarından herhangi birine başlamış bulunan öğrencilerin bu Yönetmeliğe intibaklarıyla ilgili uygulamalar Enstitü Yönetim Kurullarınca karara bağlanır.
YÜRÜRLÜK
Madde 41-
Bu Yönetmelik 2003-2004 eğitim-öğretim yılından geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME
Madde 42-
Bu Yönetmelik hükümlerini Ankara Üniversitesi Rektörü yürütür.

(*) Bu Yönetmelik değişiklikleri 20 Ekim 2005 tarih ve 25972 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.(26.maddede yapılan değişiklik,
2005-2006 eğitim-öğretim yılı başından itibaren geçerlidir.)