Mesajı Okuyun
Old 02-02-2012, 11:24   #6
serhattugral

Alıntı:
Yazan nurigüzel
mahkeme ödenen miktarları ilk ödeme olan 02/07/2009 tarihinden itibaren asıl alacak ve faizinin diğer borçlulardan tahsiline karar verilmiştir.

Sayın Meslektaşım;

Tasarrufun iptali davalarında borcun doğum tarihinden önce yapılan tasarruflar iptale tabi değildir. Tasarrufun iptali davasının temel paradigması şudur: "Alacaklı bu borcu verirken borçlunun malvarlığı değerlerini biliyor idi ve buna göre borcu vermiş idi. Şimdi bunun borçlu mamelekinden çıkartılması karşısında alacaklının borcun doğum tarihinde mevcut olan malvarlığı değeri üzerinde adı konulmamış bir rehin hakkı vardır. Diğer koşullar da mevcut ise borcun doğum tarihinden sonra yapılmış tasarrufun iptali hakkaniyet gereğidir."

Olayınızda mahkeme borcun doğum tarihini 02/07/2009 olarak kabul etmiş ve o tarihten itibaren faiziyle tahsiline hükmetmiş. Şu durumda, borcun en geç 02/07/2009 tarihi itibariyle mevcut ve muaccel olduğu ve bu tarihten sonra yapılacak tasarrufların -diğer koşullar da var ise- iptale tabi olduğu açıktır.

Mesleki bir tecrübe olarak söylüyorum ki; Yargıtay 15. Hukuk Dairesi tasarrufun iptali davalarında genel olarak alacaklının korunması yönünde bir tutum izliyor ve aşırı şekilci davranmıyor. Ama bu sizi rehavete sevketmesin. Bir an evvel icra dosyanızdan kesin yahut geçici aciz vesikası elde etmeye bakın.

Çok önemli bir not: Mahkemeden tasarrufun iptali istenen gayrimenkul için ihtiyati tedbir değil, İHTİYATİ HACİZ isteyin ki ileride SIRA problemi yaşamayın. Bu önemli teknik ayrıntıyı araştırmayı da size bırakıyorum.