Mesajı Okuyun
Old 04-11-2018, 13:54   #6
AHMET01

Değerli Meslektaşlar

Gerekçeli kararı incelediğimde mazeret dilekçesini verdiğime dair duruşma tutanağına kayıt düşüldüğünü (mazeretin kabulüne veya reddine diye bir karar vermemiştir), vekilliğini yaptığım mağdur (18 yaşını o tarihte doldurmuştur) ve babası müştekinin duruşmaya katılmadığını, sanığın SEGBİS ile cezaevinden dinlenip akabinde hüküm tesis ettiğini gördüm. Sanık dolaylı olarak suçunu ikrar etmiştir. O dönemde uyuşturucu kullanıyordum. Paraya ihtiyacım vardı. Birçok kişinin telefonunu görüşme yapmak amacıyla isteyip oradan uzaklaşıyordum diyor. Bunu da almış olabilirim. Ücretini ödeyecek imkânım yoktur şeklinde ifade vermiştir. Hâkim bizleri dinlemeye gerek görmeden dosyayı karara bağlamıştır. Halbu ki ben mazeret dilekçemde yokluğumda duruşma yapılmasını, dinlenecek kişilerin ifadelerine karşı daha sonra beyanda bulunacağımı açıkça yazmıştım. Fakat hâkim ilk celsede sanığa 1 yıl 6 ay üzerinden ceza vererek dosyayı karara bağlamıştır. Kararın tarafımıza tebliğine müteakip 7 gün içerisinde istinaf yolunu da açık tutmuştur. Kovuşturmada bizleri dinlemeden ve ilk celsede bu şekilde dosyanın karara bağlanmasının bir bozma nedeni olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz?