Mesajı Okuyun
Old 07-01-2012, 12:55   #97
Av. Yasin Yıldız

Hayır üstad. Bu konu ile şimdiye kadar yaşadığım bir sorun olmadı. Ancak biliyorsunuz ki HMK ile artık daha dikkatli olmak ve her türlü ihtimali düşünmek zorundayız. Gerçi bir avukat olarak bunu her zaman gözetmek zorundayız ama henüz uygulaması tam oturmamamış bir kanun olunca bu husus biraz daha ön plana çıkıyor. Ayrıca biliyorusunuz ki HMK ile getirilen belirsiz alacak davası çok tartışılıyor. Hangi davaların belirsiz alacak davası olarak açılabileceği konusunda bir tereddüt ve tartışma söz konusu. Benim fikrim bu davaların belirsiz alacak davası olarak açılmasında bir engel yok. Zira belirsiz alacak davalarının açılabilmesi için gereken "alacağın miktarının tam ve kesin olarak belirlenmesinin davacıdan beklenememesi veya imkansız olması" tanımı bu davalara da uyuyor. Çünkü malumununuz kamulaştırmasız el atma bedeli, en az üç veya dört kişilik bir bilirkişi heyeti tarafından oldukça karışık hesaplamalar neticesi ortaya çıkarılabiliyor.
Her ne kadar daha önceki HMUK uygumalasında pek rastlanılmamış olsa da ıslahın yukarıda belirtiğim riski mevcut. Belirsiz alacak davası ise bu riski tamamen bertaraf etmekte. Zira bilindiği üzere belirsiz alacak davasında ıslah yapmaya gerek yok. Alacağın miktarı tahkikat aşamasında tam olarak belirlendiği zaman eksik harcı tamamlamak suretiyle, karşı tarafın muvaffakatini almaya ve ıslah yapmaya gerek kalmaksızın talebinizi arttırabiliyorsunuz. Ama belirsiz alacak davası sizin de dediğiniz gibi halen yoğun tartışmaların olduğu bir dava türü. Henüz hiç kimse ne tür davaların belirsiz alacak davası olarak açılabileceğini bilmiyor. Onun için sizin de değindiğiniz üzere kısmi dava olarak açmak daha mantıklı görünüyor.

Alıntı:
Yazan mntopcu
Sayın Yıldız,
Davanın miktar yönünden ıslahı sonucu hangi işlemlerin geçersiz hale geleceğini, karşı tarafın ne gibi zarara uğrayacağını pek anlayamadım. Bugüne kadar açtığım kam.el atma davalarının hiçbirinde böyle bir sorunla da karşılaşmadım.

Siz böyle bir sorun mu yaşadınız?