Mesajı Okuyun
Old 07-01-2012, 11:01   #96
Hak Hukuk

2942 Sayılı Kamulaştırma Kanununun 38.maddesi ile 1983’te getirilen,“ 20 yıl içerisinde dava açmayan malikin mülkiyet hakkı kamu lehine yok olur”şeklindeki hak düşürücü süre anlayışı AİHM tarafından yok hükmünde sayılınca, tazminatlardan kurtulmak için hükümet 5999 sayılı yasayı, akabinde 6111 s. Yasayı çıkardı. Bu konu bütçeyi sarsacak büyüklükte olduğundan, meseleyi herkesin anlayabileceği bir dil yerine, hiç kimsenin bir şeyi anlayamayacağı yahut herkesin başka bir anlam çıkaracağı karışık bir dil kullanılmaktadır bu tür yasalarda . Mesela yine bütçeyi sarsacak bir konu olan, başka kurumdan emekli memurlara emekli ikramiye hakkının tanınmaması hükmünün ANM.nce iptal edilmesi üzerine çıkarılan kanun da benzer sorunlara, yoğun tartışmalara yol açmaktadır. Bunun nedeni kimse bir şey anlamasın diye –bilinçli şekilde – kullanılan yasa dilidir.

Sayın Armağan Konyalı,
5999 ve 6111 sayılı kanunlardaki 3 aylık 6 aylık süreleri, uzlaşmayı nasıl anlayacağız hususunu bir türlü çözemiyordum ve “Midasın Kulakları”ndaki berber kadar merak ediyordum Yargıtay nasıl oturtacak bunu. Çünkü yasayı çıkaranlar bayaı kurnaz bir dil kullanmışlardı.
Yeni yıldolayısıyla doğan zamanı da genellikle THS’yi takip ederek geçiriyordum bu sırada. Fakat her nasılsa, Sayın Yücel Kocabaş’ın 05.01.2012 tarihli yorum ve eklemesini kaçırmışım. THS.yi takip ederken bazı isimleri görünce en kıt zamanlarda bile, mutlaka ama mutlaka zaman ayırma zorunluluğunu hissediyor ve okuyorum. Bunların başında da sayın Yücel Kocabaş geliyor, kendisinden bugüne kadar çok istifade gördüm ve eklediği içtihatları da arşivime ekliyorum, kendisine müteşekkirim. 5. HD.nin 2011/20948sayılı ve 13.12.2011 tarihli içtihadını farkedince Adalet org sitesinde, ekleyenin emeğine saygı icabı tamamını kopyalamadım ve bu saygı noktasını öne çıkarmak gayesiyle, kararı nerden öğrendiğimi belirtmek ihtiyacını duydum.