Mesajı Okuyun
Old 28-02-2007, 09:06   #22
Admin

Sayın Katılımcılar,

Sn. av.semire nergiz toz ile bu konuyu özel mesajla da konuştuk, onun da isteği ile aramızdaki konuşmalarda söylediklerimi burada da belirtmek istiyorum:

Öncelikle o alanın (Adliye Duvarı) Alan Sorumlusu benim ve bu ilanı yayınlarken de ilanı "hoş bulmadığımı" ancak hukuka uygun bulduğumu ve bu nedenle yayınladığımı belirtmek istiyorum. Bu karar site kurallarımızın 6.maddesi gereğince forum içinde tartışmaya açık değildir.

Ancak Sayın Toz'a bu konunun hukuki yönünü tartışmak için bu alanda bir konu açmasını da öneren benim ve kendisine de belirttiğim üzere bu tartışma sonucunda bu tip ilanların hukuka aykırı olduğu yolunda bir teamül oluşursa, gerek ilanla ilgili yayın kararımı, gerekse Adliye Duvarı yayın kurallarını bu yönde tashih etmeye hazırım.

Bu ilan bu tartışmaya zemin hazırladıysa da, bu tartışmanın daha geniş bir platformda yapılmasını ve genel olarak cinsiyet belirten tüm iş ilanlarına teşmil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde çok daha yararlı bir tartışma olacaktır.

Ancak benim naçizane görüşüm bu tip ilanların hukuka aykırı olmadığı yolundadır. Bence her işveren işin koşullarına göre hangi özelliklerde bir işçi ile çalışacağını seçme özgürlüğüne sahiptir ve buna cinsiyet seçme de dahildir. Nitekim hemen hemen TÜM iş ilanlarının bu tip özellikler içerdiği ve çoğu kez de aslında bayanların öncelikle tercih edildiği malumunuzdur (Bayan Öğretmen aranıyor, Bayan Sekreter aranıyor, Bayan Tezgahtar aranıyor, Bayan Hemşire Aranıyor vs.).

Eğer bu ilanların da bu haliyle hukuka aykırı olduğu düşünülüyorsa, ilana karşı uygulanabilecek hukuki yolun da gösterilmesini rica ediyorum. Örneğin Av.Ahmet Yılmaz Hürriyet Gazetesine "Bayan Sekreter Aranıyor" ilanı verdiğinde, bu iş ilanına başvuran erkek sekreter görüşmeye dahi çağrılmadığında, hangi hukuki yola başvurabilir ve nasıl bir sonuç alabilir, bunun uygulamadan örnekler ve içtihatlarla ispatlanmasını rica ediyorum.