Mesajı Okuyun
Old 25-04-2010, 15:08   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Hülya Büyükoğlu
Sayın Dikici ,

Denetçi Genel Kurul toplantısında yönetim kurulunun ibrası görüşülürken muhalefet şerhi koyabilir mi, hangi nedenle ? Ben de A.Ş. denetçisiyim, değerli bilginizden yararlanmak isterim.

Teşekkürler.

Sayın Büyükoğlu,

Denetçiler, anonim şirket ortakları arasından veyahut dışarıdan seçilebilir. Denetçiler, Anonim Şirket ortakları arasından seçilmişlerse eğer, "oy yasağı" dışındaki her durumda Genel kurulda her ortağın oy hakkı vardır. Dikkat edilirse TTK. nın oy mahrumiyeti ile ilgili 374. maddesinde şirket işlerinin görülmesine herhangi bir şekilde katılan ortağın oy kullanma hakkı olmasa da, denetçiler bundan istisna tutulmuştur. :

Alıntı:
2. MAHRUMİYET

MADDE 374 - Pay sahiplerinden hiçbiri, kendisi veya karı ve kocası yahut usul ve furuu ile şirket arasındaki şahsi bir işe veya dâvaya dair olan müzakerelerde, rey hakkını kullanamaz.

Şirket işlerinin görülmesine her hangi bir suretle iştirak etmiş olanlar, idare meclisi âzalarının ibrasına ait kararlarda rey hakkını haiz değildirler. Bu yasağın murakıplara şümulü yoktur.

Bu itibarla ben, Denetçilerin pay sahipleri arasından seçilmiş olması halinde Genel Kurulda, Yönetim Kurulunun İbrasında oy kullanabilecekleri düşüncesindeyim.