Mesajı Okuyun
Old 15-06-2011, 15:55   #15
janveljan

İnceleme

Alıntı:
Benim görüşüm, vadesi geçmiş olan ancak şikayet zamanaşımına uğramamış nafaka alacakları için, hangi aya ilişkin şikayet yapıldığının belirtilmesi gerektiği yönündedir. yani 3 aylık ödenmeyen nafaka için ceza istenemez, diye düşünüyorum.

Sayın av.kadirpolat, yukarıdaki düşüncenize katılmıyorum.

Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi şikâyet için en az bir aylık cari nafaka alacağı olmalıdır.Bu birden fazla aya ait nafaka alacağı şikâyet konusu edilemez demek değildir.Bu yönüyle sayın Suat Ergin’in görüşüne tamamen katılıyorum.

Örneğin alacaklı taraf olarak nafaka takibi yaptım.

Aralık ayının sonunda icra emri tebliğ edildi.

Borçlu icra emrinin tebliğinden sonraki cari Ocak ,Şubat ,Mart ayları nafakalarını ödemedi.

Mart ayı sonunda dosyaya gelip baktığımda bu üç aya ait nafakaların ödenmediğini, yani nafaka yükümlülüğünü ihlal suçunun oluştuğunu öğrendim.

Öğrenmeden itibaren 3 aylık şikâyet süresi içinde şikayetçi oldum.

Şikayet dilekçemde açıkça Ocak,şubat ve mart ayı nafakalarının ödenmediğini dolayısıyla bu aylara ilişkin nafaka yükümlülüğünü ihlal suçundan şikayetçi olduğumu belirttim.Yani sizin görüşünüzün aksine 3 aylık ödenmeyen nafaka için ceza istedim.

Kanunda bunu engelleyen bir hüküm bildiğim kadarıyla yok.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken 3 ayı da şikâyet etsem hakimin bu şikâyet sonucu 3 x 3 ay tazyik hapsi vermeyeceği, yine 1 suçtan dolayı 3 ay tazyik hapsi cezası vereceğidir.

Eee 1 ayı da şikayet etsek 3 ayı da şikâyet etsek sonuçta verilecek ceza 3 ay tazyik hapsi ne fark eder derseniz ,aradaki fark cezanın düşürülmesi için İİK.354/1 .maddesi gereğince itfa edilecek miktarda kendini gösterir.

Tek ay şikâyet edilmişse tek ayın nafaka borcu ödediğinde ceza düşer.

Ancak 3 ayı (yada zamanaşımı gerçekleşmemiş de 12 ay şikâyet edilmişse) cezanın düşürülmesi için itfa edilecek miktar 3 aylık (ya da 12 aylık) nafaka miktarıdır.