Mesajı Okuyun
Old 16-03-2007, 23:11   #11
Avukat Canip Kazan

Sayın meslektaşım,
Diğer arkadaşlarımın da belirttiği gibi, bonoda önemli olan imzadır. İsim ve soyisim yazılması önemli değildir. belirlediğiniz isme icra müdürlüğünce tebligat çıkarılmalıdır. Talebinizin reddedilmesi durumunda şikayet için İcra Hukuk Mahkemesine başvurmak fazla zaman kaybettiriici olmaz. Bu aşamalardan sonra talepleriniz reddedilirse belirli bir şahsa karşı açılmış icra takibinin var olmadığı sonucu ortaya çıkacaktır. Bu durumda da evrak aslını icradan iade alarak yeni bir takip başlatabilirsiniz. Bonoyu iade alırken feragat ve tahsil anlamına gelecek beyanlarda bulunmaktan sakının. Yeni takibinizde, tahsilde tekerrür olmamak üzere tabirini eklerseniz bu açıdan sorunla karşılaşmayacaksınızdır. Evrakı aldıktan sonra soyadını ekleme durumuna gelince; ödeme emrini almak istemeyen kötüniyetli borçlunun bu doğrultuda tahrifat şikayetinde bulunabileceği düşünülebilir. Esasen asıl yazıları karalamadan sonradan eklenen ibareler tahrifat anlamına gelmez. Bir eklentidir. Borçlu, parafı olmadığı için kenisinin yazmadığını iddia edebilir. Ama ceza hukuku bakımından sorumluluk doğurmaz. Fakat yine de soyadının yazılması hiç gerekli değildir. Soruşturmaya maruz kalmanıza hiç gerek yok.
(Bir dosyamda, borçu asıl adını değil lakabını yazmış, tebligatı kerdeşi onun adına almış.. nasılsa o adda kimse yok nesini bulacaklar düşüncesiyle..daha sonra hacizde dedi ki borçlu; benim adım bu, ben o değilim . Yine de imzanın onun olduğuna emin olduğumdan haciz ve muhafaza yaptım. Sonra iş daha sağlam olsun diye gerçek adına ödeme emri tebliğ ettim. İcra müdürlüğü de hiç sorun çıkarmadı.. Sizin dosyanızda icra müdürlüğünün talebi reddetmesi hukuka aykırı olduğu kadar şaşırtıcı da...)