Mesajı Okuyun
Old 10-01-2014, 13:26   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
eşimin bana açmış olduğu bir boşanma davası var, buna 15 gün içinde yanıt vermem gerektiği aksi taktirde davayı kabul etmediğim ve ilk cevap hakkımı kullanmadığım konusunda teblğat yapıldı.

bu davaya karşılık cevap vererek davayı kabul etmediğimi, aslında benim haklı olduğumu ve kanıtlayabileceğimi bildirmem yada başka bir dava açmammı daha iyi olur benim açımdan. ve her aşama içinde harç ödemem gerekir mi?

adli yardım talebinde bulunmayı düşünüyorum ama harç yatırmadan yapabileceğim bir işlem var isede bir avukata dilekçe yazdırıp, ileriki aşamalarda adli yardım talebinde bulunmayı düşünüyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Öncelikle size gelen tebligatta cevap süresinin "15 gün" değil, "iki hafta" yazmış olmalı.

Önünüzde 3 seçenek var.

1-Davayı kabul etmiyorsanız ve boşanmak istemiyorsanız buna göre bir cevap dilekçesi yazacaksınız. Bu dilekçe harca tabi değildir.

2- Boşanmak istiyorsanız ama dava dilekçesinde yazılanların gerçek olmadığını iddia ediyorsanız, bu şekilde bir dilekçe yazabilirsiniz. Bu da harca tabi değildir.

3- Açılmış olan davanın reddini de isteyerek bir "karşı dava" açmak. Bu yeni bir dava olacağından harç ve gider avansı yatıracaksınız.

3 dilekçede de maddi-manevi tazminat ve nafaka talep etmelisiniz.

Hangi dilekçeyi yazacağınıza, profesyonel destek alacağınız avukatınızla birlikte karar vermelisiniz.