Mesajı Okuyun
Old 01-07-2007, 19:47   #1
avangardea

Varsayılan çocuğun 2 aylıktan fazla olması halinde kürtaj???

bütün meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler..
müvekkilimin eşi 2 ay 5 günlük olan çocuğunu kürtaj yaptırmak için ruhsatsız bir kliniğe gidiyor. doktor ilk başta çocuk iki aydan fazla olduğu için kürtaj yapmak istemesede ısrar edildiği için kürtaj hazırlıklarına başlıyor. (bir takım ilaçlar ve dezenfekte gibi) bu başlangıç safhasında kadın fenalaşıyor ve ambulans ile hastaneye kaldırılıyor. ve kaldırıldığı hastanede ölüyor. öldükten sonra organları bağışlandığından dolayı kesin ölüm nedeni bilinemiyor. Fakat bilirkişi raporunda kürtaj eylemi ile ölün arasında illiyet bağının bulunduğu doktorun kürtaj yapmak için yetkisiz olduğu ve kürtaj yapılan ortamın uygun koşullar içinde olmadığı belirtilmiş olup dokturun ölüme etkisi ve katkısının organ bağışı yapılması nedeniyle bilinemeyeceği mütalaa edilmiştir.
şu anda doktor yargılandı ve şüpheden sanık yararlanır gerekçesi ile beraat etti. ben dosya vekilliğni yeni aldım ve temyiz etmek üzereyim.

meslektaşlarımdan konu ile ilgili görüşlerini bekliyorum! doktorun iki aylıktan fazla olan ve ikiz olan çocukları kürtaj yapmaya teşebüsten dolayı cezai sorumluluğu var mıdır? ADLİ TIP ölüm nedeninin bilinemediğini belirtmekte fakat illiyet bağının da olduğunu söylemektedir. bu durumda sanık şüpheden yararlanabilir mi? birde doktor taksirle adam öldürmekten yargılandı. olay 2004 yılında olduğu için eski türk ceza kanununa göre yargılandı. doktor taksirle adam öldürmekten mi yargılanmalı yoksa başka bir cezai sorumluluğu var mı?