Mesajı Okuyun
Old 08-02-2005, 00:22   #9
nejan

Sayın attila ,
siz bu davayı açın, ama mutlaka bir avukata vekalet verin. mahkemede annenizin kaç doğum yapmış olduğuna dair uzman doktordan raporda istetin. Sizin yaşınıza dair kemik yaşı tesbiti isteyin bu durumda kesin ve belirli bir yaş olarak tesbiti mümkün değilsede bir yaş aralığı belirtilebilir ve doğumla ilgili raporla birlikte değerlendirildiğinde daha net sonuç ortaya çıkacaktır. Bunun yanında varsa sizden sonraki ve önceki kardeşlerinizle olan doğum aralığınında çakışıp çakışmadığı da mahkeme ve bilirkişilerce değerlendirilecektir. Kardeşinizin doğup sonrada öldüğüne dair tanıklar dinletin. Sıkı bir şekilde iddianızın ispatı için elinizden geleni yapın bir avukat bütün bunları yapacaktır zaten. Yeterki siz gerekli bilgi ve açıklamaları ona yapın. Hakikaten durum anlattığınız gibi ise (sadece yaş küçültmek için böyle bir durum olduğunu söyleyenler olabiliyor!) bu durumda nüfus kaydınızın düzeltilebileceğine inanıyorum. Evet size söylendiği gibi nüfusa kayıt tarihi ile doğum tarihine göre yapılan değerlendirmede,"bir insanın doğmadan nüfusa kaydedilemeyeceği" bakış açısına göre hareket edilmekte ve yaş küçültülememektedir.Bu da doğrudur. Ancak siz nüfus kaydının düzeltilmesini talep edeceksiniz. Maddi gerçeği ispat ederek sonuca ulaşabileceğinize inanıyorum. Bu durum ülkemizde gerçekten olan bir durumdur. Hukukun da buna çözüm bulamamasını düşünemiyorum. Zor ama mümkün.
Kolaylıklar diliyorum.

av. nejan nart ünver