Mesajı Okuyun
Old 24-01-2005, 22:50   #1
attila

Varsayılan Yaş Küçültme İle İlgili

Merhabalar,

Ben 1979 doğumluyum. Benden önce (1977) tarihinde doğan abim 3 aylıkken öldüğü için , onun nüfusu iptal ettirilmemiş ve ben onun nüfus kağıdını kullanıyorum. Bu yüzden nüfusta 77 doğumlu görünüyorum. Doğumum hastanede olmamış, benden önce ölen de evde doğmuş. Nüfusa resmi bir raporla kayıtlı değiliz yani. Yaşımı küçültmem için ne yapmam gerekiyor?

Geçen görüştüğüm biri, tescil tarihi bir kaç gün sonra yapıldığı için yaş küçültme yapamayacağımı söylemişti. Bu doğru mu? Sonuçta, benden önce doğan abim doğduktan sonra, babam gidip nufüsa kayıt yaptırmış ki herhalde tescil de bu olsa gerek. Zaten benim problemim de bunun içine giriyor, tescil ne zaman yapılırsa yapılsın, sonuçta benden önce doğan ve ölen birinin kimliğini kullanıyorum, bu durumda benden iki yıl önce doğmuş abimin nufusa doğum tarihinden bir kaç gün önce tescil edilmesi normal değil mi? o nüfusa eş zamanlı olarak tescil edilmiş diye, ben yaşımı düzeltemeyecek miyim?

Beni aydınlatırsanız minettar kalırım. Şimdiye kadar yaşımla ilgili herhangi bir problem yaşamadığım için, düzeltme yoluna da gitmemiştim, ama şimdi bazı yerlerden önüme yaş problemi sürülüyor.

Selam ve saygılarımla.