Mesajı Okuyun
Old 19-07-2023, 13:28   #3
norrinradd

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Kambiyo senedini unsurları tam ise kambiyo senetlerine özgü takip yolunda itiraz mümkün değil. Soyutlukla ilgili düşünceniz doğrudur. Herhangi bir engel yok.
Teşekkür ederim evet sanırım icra mahkemesindeki davayı da kazanacağız gibi duruyor çünkü emsaller dediğiniz yönde, icra mahkemesi davacı borçlunun tedbiren takibin durdurulması talebini de reddetti itirazı ciddi görmediği gerekçesiyle. Bunun üzerine davacı borçlu menfi tespit davası açtı ancak kambiyo senetlerinde açılan menfi tespit davasının adı sanırım bedelsizlik davası diye geçiyor en azından öyle hatırlıyorum başka ayrı dava türü yok diye biliyorum. Daha vekil kaydımı yaptıramadığımdan dava dilekçelerini göremedim ama icra hukuk mahkemesinde ileri sürdükleri "şirketle bu alacaklı görünen kişi arasında hukuki ilişki yoktur" şeklinde beyanları vardı ve sanırım yine onu iddia ediyorlar menfi tespit davasında da. Kambiyo senetlerindeki menfi tespit veya bedelsizlik davasında , arada hukuki ilişki olmadığını davacı borçlunun senetle ispat etmesi gerektiği yönünde emsaller gördüm "senede karşı senetle ispat kuralı" gereğiyle. Bu sebeple, senet alacaklısı müvekkilimle ilgili davacı borçlu şirket arasında senet dışında hiçbir şey yok bizim elimizde ancak şirketin elinde de hukuki ilişki olmadığını ispata yarar yazılı bir delil veya senet yok o yüzden ispat noktasında zaten sorun yaşayacaklarını düşünüyorum ancak benim bu menfi tespit davasında "şöyle veya böyle ticari ilişki vardır, senet şu sebeple alınmıştır" tarzında bir beyanım ispat yükünü üzerime almama sebep olur mu diye düşünüyorum. Yapacağım beyan, vasıflı ikrar kabul edilirse ispat yükü yine davacıda kalacak değişmeyecek, ancak bileşik ikrar kabul edilirse ispat yükü bana geçecek ve bu sefer bir delil sunamayacağımdan dolayı dava aleyhime sonuçlanabilir. Nasıl bir cevap dilekçesi sunmam gerekir bunu merak ediyorum, çok teşekkürler şimdiden.