Mesajı Okuyun
Old 19-04-2012, 16:27   #1
Av.Kerimhakanözen

Varsayılan İşveren değişikliğinde işçinin tazminatını ödeme yükümlüğü...

Saygıdeğer meslektaşlarım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki benim de olayda anlayamadığım noktalar var. Umarım birlikte tamamlarız eksik parçaları.
Bugün bana gelen bir müvekkilim sendikaya bağlı olarak çalışmakta olduğu işyerinde işverenin işi devretmesi sonucu işvereninin değişeceğini söyledi. Devamında ise eski işverenlerinin onlara 3600 günü dolduranlara tazminatlarını ödeyeceğini ama doldurmayanları DEVLETE aktaracağını söylemiş. Ben bu noktada ayrıntılı olarak sormama rağmen bir türlü anlamadım devlete aktarılmak derken ne kastettiğini. Bu durumda olan 200 kişi olduğunu söyledi ve hep birlikte dava açarak 3600 gün olmayanların da tazminatlarının ödenmesini sağlamak istediklerini söyledi. Ben onun ağzından çıkanları aynı şekilde aktarıyorum. Çünkü ne demek istediğini belli noktalarda ben de tam anlamadım. Bu durumda devlete geçmek derken dediği şey eğer haklarının ve günlerinin aynen devrolması ise sanırım herhangi bir hak kaybı olmayacagı için dava da edemeyiz. ama eğer ki öyleyse diğerleri neden alıyor tazminatı çünkü onlar da sonuçta emekli olmayacak ki.
Durum budur yardımcı olursanız sevinirim.