Mesajı Okuyun
Old 25-09-2007, 22:18   #2
avkaratas

Varsayılan Ancak kira tespit davası açılabilir.

Sayın meslektaşım, anlattığınız kadarıyla bu somut olayda uyarlama koşulları oluşmamıştır. Zira uyarlamanın en önemli koşullarından uzun süreli kira ilişkisi, edimin ifasının katlanılmayacak kadar ağırlaşması ve olağanüstü gelişmeler vb. şartların hiçbiri olayınızda oluşmamıştır. Bu nedenle bu olayda kira tespit davası açılmalıdır. Kiranın döviz olarak ödenmesi YTL üzerinden tespit istemenize engel teşkil etmez. Nitekim mahkemeler döviz cinsinden artışa karar veremeyeceğinden zaten YTL üzerinden istemek zorundasınız. Fakat olayınızda yazılı bir kira sözleşmesi bulunmadığı için bunun zorluğunu yaşayacaksınız. Ama bu zorluğu da aşacağınıza inanıyorum. Tavsiyem, tespitini istediğiniz dönemden önce ihtarname ile ödenen aylık kira miktarının çevre koşulları, hak ve nesafet kuralları gereğince düşük kaldığını ihtar ederek, yeni dönemde ödenecek aylık kira miktarını YTL olarak istemelisiniz. Bu ihtar sözlü kira sözleşmenizdeki artış maddesi yerine geçer. Daha sonra tespitini istediğiniz dönem içerisinde dava açıp yeni dönem kirasını YTL üzerinden istemelisiniz. Mahkeme bu durumda YTL üzerinden yeni dönem kirasını tespit eder. Bu konuda Yargıtay uygulamasına konu olmuş kararlar mevcuttur, ancak şuan gönderemiyorum ama araştırırsanız bulacağınızı tahmin ediyorum. saygılarımla,