Mesajı Okuyun
Old 27-03-2012, 17:10   #12
Nalezapon

Ödevin sonuna geldim, ancak kafamdaki son buhranları aşmam lazım. Öncelikle, biraz son durumdan bahsedeyim.

Her şeyi tamamen açıkladım. Manevi tazminat talebinin şartlarını yazıp, değerlendirdim ve sonucunda manevi tazminat için gerekli şartların gerçekleşmediğini belirttim. Bir nokta daha dikkatimi çekti. Dosyada, konu olan taşıma faturasında davacı tarafın imzası var ve orada adres yanlış belirtilmiş, buna rağmen davacı tarafın çalışanları imza atmış. Ancak, kargo ambalajında adres doğru yazılmış. Ben, hukuken taşıma faturası geçerli olacaktır diye bir görüş belirttim ve davacı tarafın kusurlu olduğunu yazdım. Yalnız, mahkeme gerekçeli kararında bu husus üzerinde özel olarak durmamış, sadece manevi tazminat talebinin yerinde olmadığını, şahsiyet hakkının hukuka aykırı olarak tecavüze uğramadığını belirtmiş. Benim bu şekilde belirttiğim nokta doğru mudur acaba?

Bunun haricinde sizin de yukarıda belirttiğiniz görüşle ilgili bir örnek yazdım; yani ortada bir sözleşme olsaydı manevi zarardan bahsedilebilirdi dedim.

Son olarak merak ettiğim, böyle bir durumda bu kişinin açması gereken dava yukarıda da bir beyfendinin belirttiği gibi menfi müspet zararın tazmini davası mı olacaktır?

O konuda emin değilim, en azından biraz daha düşünüp bir yol gösterirsem daha güzel olur diye düşünüyorum. Ama anlayamadığım, atıyorum taşıma faturasının üzerindeki adres tamamen doğru olsaydı ve yanlış yere kargo gönderilip, o hata düzeltilseydi bu sefer manevi tazminat istenebilir miydi? Yoksa bu şekilde de mi bu dava reddedilirdi? Ticari itibarın zedelendiğini nasıl kanıtlayabiliriz ki? Yani belirttiğiniz gibi üçüncü kişi ile başka bir sözleşme mi yapılması gerekiyor?