Mesajı Okuyun
Old 08-03-2012, 16:04   #7
Nalezapon

Yukarıda bahsettiğim olayda yerel mahkeme ve Yargıtay BK m.49'a göre kişilik hakkının ihlale uğramadığını ve ticari itibarın ihlalinin söz konusu olmadığını, yasal koşulların gerçekleşmediğini belirtiyorlar. Yani ikisinde de gerekçe bu şekilde ve bu sebeple manevi tazminat tazminat davası reddedilmiş. Ben burasını anlayamadım, yani manevi tazminatın şartlarına baktığımda, Fikret Eren'in kitabında en ufak bir şahsiyet hakkının tecavüzü halinde ihlal gerçekleşmiş olacaktır diyor, çünkü kanunda ağır ya da hafif olması ile alakalı bir durum belirtilmemiş. Peki Yargıtay ve mahkeme niye bu kadar emin bir şekilde, kısa bir cevapla bu davayı reddediyor, çözemedim. Cidden anlayamadım. Sanki, bana davacı taraf haklı gibi geliyor. Gördüğüm kadarıyla kargo şirketinin hatası var ve belgeleri yanlış yere postalıyorlar. Sonra bu hatalarını düzeltiyorlar ama o sırada da ihale yapıldığından dolayı davacı ihaleye katılamıyor. Yargıtay, şahsiyet hakkının ihlali yok diyor. Peki neden?

Mesela manevi tazminatın şartlarından biri de davranışın hukuka aykırı olmasıdır. Şimdi kargo şirketi yanlışlık yaparak belgeyi olması gerekenden bir gün sonra geç teslim ederek hukuka aykırı bir fiilde mi bulunmuş sayılır mı? Kafam burada karıştı. Bu sebeple mi acaba şahsiyet hakkının ihlali söz konusu görülmüyor ve dava reddediliyor?