Mesajı Okuyun
Old 04-07-2012, 20:56   #1
Mare Nostrum

Varsayılan Aracın Trafikten Meni Kararının Ve Trafik Cezasının İptali

Araçların Tescil Edildikleri Amacın Dışında Kullanılması:
Ek Madde 2 - (4199 - 17.10.1996) (Değişik : 4262 - 21.5.1997) Araçlarını motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen maksadın dışında kullananlar ile sürülmesine izin veren araç sahipleri 14.400.000.- lira para cezası ile cezalandırılırlar.
Ayrıca araç 15 gün süre ile trafikten men edilir.
(Ek fıkra : 6321 - 22.5.2012 / m.3) İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşıyan kişiye, araç sahibine, bağlı bulunduğu durak, işyeri ve işletmelerin sorumlularına birinci fıkrada gösterilen idari para cezası üç kat olarak, fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde tekerrürü halinde ise beş kat olarak uygulanır. Ayrıca, araç her defasında altmış gün süre ile trafikten men edilir.
(Ek fıkra : 6321 - 22.5.2012 / m.3) Ayırıcı işareti bulunmayan üçüncü fıkra kapsamındaki araçlardan taşımacılık hizmeti alanlara da birinci fıkrada belirtilen cezanın üçte biri oranında idari para cezası uygulanır.

Müvekkil şirketin aracına KTK ek-2 maddesine aykırılık gerekçesiyle trafik cezası kesilmiş ve araç trafikten men edilerek yediemin deposuna teslim edilmiş.

Cezanın iptali ve aracın trafikten men kararının iptali için dava açacağız.Esas yönünden haklı olduğumuz için o kısmı anlatmıyorum.Sorularım şunlar:

1- Normalde trafik cezasının iptali için Sulh Ceza Mah. görevli olduğunu biliyorum ama burada aracın trafikten men edilmesi de var. Görevli mahkeme İdare Mahkemeleri mi?

2- Ceza şoföre kesilmiş, davayı şoför adına mı yoksa ruhsat sahibi adına mı açmam gerek? (Benim düşüncem sadece ceza olsaydı şoför adına açmaktı,-ceza onun adına olduğu için- ama trafikten men kararı da olduğu için kararsız kaldım)

3- Bu tür davalarda yürütmeyi durdurma kararı veriliyor mu uygulamada? Aracı ne kadar çabuk çıkartabilirsem müvekkil şirket o kadar az zarara uğrayacak.