Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 17:03   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi: altiokebru
Menfi tesbit davasına ilişkin kararın kesinleşmesinden itibaren istirdat davası açma süresinin başladığına katılıyor musunuz?

Menfi tespit davası zamanaşımını keser. Bir çok Yargıtay kararı bulunmaktadır. Sayın Dikici'ye katılıyorum. Ancak benim sunduğum karardan sonra bir araştırma daha yaptım. Önerdiğim yol daha pratik gibi...

Alıntı:
Mesaj Sahibi:Av. Mehmet Saim Dikici

Olayda menfi tespit davası devam ederken para tahsil edilmiş ancak bu durum mahkemeye bildirilmemiştir. Mahkeme gelişmeyi bilmediğinden kararını borcun olmadığını tespit yönünde hükme bağlamıştır. Yani, kararda "...istirdadına.." denilmemiştir. Bu durumda istirdat davası açmak dışında bir yolun olamayacağı kanaatindeyim.

Mehmet Bey Meraba,

Sizin önerdiğiniz çözüme itirazım bulunmamaktadır. Tarayıcım çalışmadığı için mecburen mekanik yazacağım. Elimde Yargıtay 3 HD. Başkanı Nihat Yavuz'a ait "İTİRAZIN İPTALİ-MENFİ TESPİT VE İSTİRDAT DAVALARI-2000 Yılı Basımı" isimli kitap bulunmaktadır. Kitabın 309 uncu sayfasını aynen aktarıyorum:

" Menfi tespit davası devam ederken borçlunun icra dairesine ödediği ve fakat alacaklıya ödenmemesi için ihtiyati tedbir kararı almadığı/alamadığı para alacaklıya ödenmiş ve davanın İİK.mad.72/VI gereğince davanın(geri alma=istirdat) davasına dönüştüğü gözetilmeden mahkemece borçlunun (borçlu olmadığına) karar verilmişse, bu kararın kesinleşmesinden sonra, ayrıca mahkeme kararına gerek kalmadan, borçlunun istemi üzerine, bu para alacaklıdan zorla alınarak borçluya verilir; böylece icra eski duruma iade edilmiş olur."

Yazar 307 inci sayfada, benim ilk mesajımda sunduğum karara benzeyen 2 adet Yargıtay kararından da bahsetmiş ve özetini yazmış; Kazancı'dan araştırdım bulamadım. Kararların tarih ve numarasını yazayım. Gerekirse (Başka üye kararları aktarmazsa)sonra yazarım.
12.HD.23.09.1980; 5028/6706 ve 12 HD. 28.04.1980; 2136/3752

Birinci karardan küçük bir alıntı:"İİK 72.maddesinde(menfi tespit davasının borçlu lehine hükme bağlanması halinde takip durur. İlamın kesinleşmesi üzerine münderacatına göre ve ayrıca hükme hacet kalmadan icra kısmen veya tamamen eski hale iade olunur)dendiğine ve bu duruma göre, ayrıca istirdat davası açılmasına gerek olmadığına..."

Saygılarımla