Mesajı Okuyun
Old 08-12-2011, 17:38   #380
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Meslektaşlarımızın azımsanmayacak kadar bir oranı uygulamanın doğru olduğunu savunuyorsa meslek odasının bu zamana kadar değişiklik gösteren yaklaşımına ve konunun gündemde kalmamasına yönelik tavrına şaşmamak gerekir diye düşünüyorum. Bugün bir adliyede baro odasındaki çantaların x-ray cihazından geçirilmesi uygulamasına ilişkin sohbette azınlıkta kaldım. Meslektaşlarımızdan bir kısmı, terör konusunu örnekleyerek uygulamanın doğru olduğunu ve hatta avukatların üstlerinin de herkes gibi aranabilmesi gerektiğini savundular.

Ben bu noktada meslek bilincinin eksik olduğu düşüncesindeyim. Günümüzde avukatlık mesleğinin önemi, değeri, konumu, tarih içindeki gelişimi maalesef bu işi yapanlarca yani avukatlarca dahi unutulmuş durumda. Bizler bu mesleğe atılmadan önce okul hayatımızda mesleğin bilincine ilişkin bir şey duymadık görmedik! Baroya başvurduk staj için; 1 sene geldi geçti yine ortada bir şey yok! Akılda kalan sadece 1200-TL ruhsat için harcanan masraf oldu!!! Eee çalışman yasak şuyun yasak buyun yasak ama aidatı daha mesleğe başlamamış adaydan almak nasıl iş ben anlamadım. Neyse konumuz bu değil lafı daha fazla uzatmadan saygılarımla.