Mesajı Okuyun
Old 14-01-2011, 00:35   #400
ege

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Adli Yardımdan yararlanma koşulları değiştirilebilir. Asgari ücretle çalışanın yararlanmaması elbette ki doğru bir yaklaşım değil. Hal böyle diye asgari ücretli olmayanların açtığı davalar bakımından da peşin masraf almamak pek adil olmaz, değil mi? İşçi örneği, asgari ücretli örneği genele baskın çıkan durumlar olamaz.

Adli yardım şartları değiştirilmelidir kabul ama bu yapılana kadar da genel işleyişe mani olunmamalıdır.
yeni kanunda adli yardım aynen eski kanundan alınmış ve şöyle diyor:

"iddia ve savunmalarında, geçici hukukî korunma taleplerinde ve icra takibinde, haklı
oldukları yolunda kanaat uyandırmak kaydıyla adli yardımdan yararlanabilirler."

hakim davasına bakacağı konuda ÖNCEDEN GÖRÜŞ BİLDİRİYOR.
biz de "adil yargılanma" hakkından bahsediyoruz.

adli yardım maddesi tamamen kaldırılmalı bence hukuki koruma sigortası getirilmeli.Aynı zamanda da avukatla temsil de zorunlu hale getirilmeli. Hukuki koruma sigortası da sadece Barolar tarafından görevlendirme yapılmalı.
bu kadar katı kuralların (hmuk) uyulandığı yerde, vatandaşın "def'i" bilmesi, süre bilmesi, hukuk bilmesi mümkün değilken bilmediği bir oyun kuralı ile yargılamak adalet olamaz.

harçların ve yargı masraflarının bu kadar yüksek olduğu yerde avans yatır demek "kardeşim adaletini git kendin bul" demekle eşanlamlı bence.