Mesajı Okuyun
Old 13-02-2005, 00:51   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Valiler de şiddete dokunacak

İstanbul'dan sonra İzmir Valiliği de kadın sağlığı, hukuku ve haklarıyla ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarıyla aile içi şiddeti masaya yatırıyor

Çok sayıda sivil toplum örgütü ve kadın kuruluşları temsilcilerini geçtimiz yıl içinde biraraya getiren İstanbul Valiliği bir yandan SHÇEK'e ait kadın konukevlerinin işleyiş ve yapısal sorunlarını mercek altına alırken bir yandan da kadına yönelik şiddete karşı Hükümet dışı kuruluşlar ve kadın örgütleriyle birlikte 'acil müdahale birimleri' oluşturulması için çalışmalar yapıyor.
İstanbul Valisi Muammer Güler, Türkiye'nin; kadınların toplumun etkin, saygın ve yaratıcılıkları ile vazgeçilmez üyesi oldukları gerçeğini pek çok batı ülkesinden önce uluslararası belgelere imza atarak kabul ettiğini hatırlatarak 'Buna karşın toplumsal hayatımızda kadının yeri ve toplumsal rolü ile ilgili aşılması gereken bazı önyargılar, aile içi şiddet ve zaman zaman yaşanan töre cinayetleri gibi, ulusumuzun çağdaşlık hedefi ile örtüşmeyen sorunlar bulunmaktadır' dedi. Vali Güler, kadına yönelik şiddet ve namus cinayetlerini önleme konusunda Valilik ve kadın kuruluşlarını temsilen kadına yönelik şiddete karşı çalışacak kalıcı bir eşgüdüm kurulunun oluşturulması için SHÇEK ile işbirliği yapılacağını söyledi. İstanbul Valiği İnsan Hakları İl Masası Başkanı Av. Vildan Yirmibeşoğlu'nun çabalarıyla geçtiğimiz aylarda oluşturulan Kadının Statüs' Birimi, aile içi şiddetle mücadelede şu önerileri geliştirdi:

' İstanbul Valiliği ve kadın kuruluşlarını temsilen Kadına yönelik şiddete karşı çalışacak kalıcı bir eşgüdüm kurulu oluşturulmalıdır.
' Bu eşgüdüm kurulu'ndaki çeşitli kuruluş temsilcilerine SHÇEK ve kadın STK'larla işbirliği içinde meslek içi eğitim verilmelidir.
' SHÇEK Genel Müdürlüğü'ne 183 Alo Şiddet hattının 24 saat etkin biçimde kullanılması için öneri götürülmelidir.
' Aile içi şiddet mağdurları için emniyet, hastane, sığınak, baro, kadın danışma merkezi vb. Acil Müdahale Birimleri oluşturulmalıdır.
' Şiddete uğrayan kadınların ilk başvurdukları sağlık ocakları, hastaneler, jandarma ve polis karakollarındaki muhataplara, şiddet ve buna ilişkin 4320 sayılı Aileyi Koruma Yazası, Medeni Yasa ve TCK ile ilgili eğitim verilmelidir.
' SHÇEK kadınkonukevlerine kabul kriterleri kolaylaştırılmalıdır. Aile içi şiddet mağduru kadınlardan rapor ve kanıt istenmesi, ikametgah sorunu gibi bürokratik işlemler asgariye indirilmelidir.
' Polis radyosu ve TRT'de şiddetle ilgili programlar yapılmalıdır.
' 4320 Sayılı Aileyi koruma Yasası'nın uygulanması ve mağdura haklarının yazılı-sözlü anlatılması sağlanmalıdır.'
İZMİR VALİLİĞİ'NDE KOMİTE OLUŞUYOR
Öteyandan İzmir Valiliği'nde de kadın haklarıyla ilgili çalışma yürüten çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen talep üzerine İnsan Hakları İl Kurulu bünyesi'nde 'aile içi şiddet ve sığınma evleriyle ilgili çalışma yapacak komite oluşturulması kararlaştırıldı. İzmir Vali Yardımcısı Güneş , makamında kabul ettiği YG 21 Aile İçi Şiddet ve Sığınmaevi Grubu, Bağımsız Kadın İnsiyatifi, EKDAV, Uluslararası Af Örgütü, Karşıyaka Kadın Danışma Merkezi, Bağımsız Kadın Dayanışma Gurubu, Günışığı KDM temsilcileri ile görüşerek, soruna dönük çözüm önerilerini dinledi ve bu örgütlerin kendi aralarında seçecek 5 kişilik bir komite oluşturmasını istedi

Kazete