Mesajı Okuyun
Old 29-12-2007, 20:03   #65
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Sizin şu yazınızı bir başkası yazsa...

Sayın Av.Suat Ergin,

Değerlendirme hataları içeren yazınızı üzüntü ile okudum.
Öncelikle hangi sıfatla yazdığınızı merak ediyorum. Yöneticimi, Hukukçumu ..??

Yazdıklarınızda forum kurallarına aykırılıktan bahsetmişsiniz, Yönetici sıfatı ile yazdıysanız bunu niçin tartışma formunda yazıyorsunuz, Saygıdeğer diğer yöneticilerin yaptığı gibi özel mesajlarla konuyu görüşün aykırı bir yön var ise kaldırın. Yöneticilik sıfatınızı da hukuki bir tartışmanın içine katan ve diğer meslektaşlarla yapılan yazışmaları da örnek olarak verdiğiniz yaklaşımınız hoş değildi öncelikle bunu belirtmek istiyorum.

Hukukçu kimliğiniz ile yazdıklarınızı da objektif ve sonuca yönelik bulmadım.

1. ÖNYARGILI VE SONYARGILISINIZ : Konuya Kendi ifadenizle önyargılı ve son yargılı yaklaşıyorsunuz. Anlatmaya çalıştığım çok ince bir konu var. Tartışılan konuyu tam olarak anlamak için iyi bir hukuki bilgi, doğru çalışan bir hukukçu mantığı ve hukuk uygulayıcısı olmak gerekiyor:

GAYRİMEŞRULUĞA İZİN VERMEDEN ANCAK GEREKTİĞİ YERDE ÖLÇÜLÜ OLARAK, KİMSEYE ZARAR VERMEDEN, MEŞRU SONUÇLARA ULAŞMAK İÇİN GAYRİMEŞRU SAYILABİLECEK KÜÇÜK HİLELER VE KURGULAR YAPILABİLİRMİ ?

Sorunun ve konunun özü bu.

Bu ince konuyu anlayıp cevap verenlere teşekkür ediyorum evet. Öncelikle zor olan bir konuyu anladıkları için. Sonra dürüst davrandıkları için.

Meslek uygulamasında mutlak dürüstlük ve objektiflik içinde mesleği icra ettiğini bahsettiğim türden hadiselere hiç girmeden meslek icra ettiğini söyliyecek kaç kişi çıkar. Uygulamada herkesin bu türden hilei şeriyeler yaptığı hatta dürüst olmayan çürük elmaların çok daha fazlasını yaptığı bir gerçek değil mi ? Ben fazlasını asla yapmadım düşünmedimde.

Hatta şunu söyliyeyim meslek hayatım boyunca ceza davalarından sırf yalan nedeni ile uzak durdum. Meslek hayatım boyunca aldığım ceza davası toplamı iki elin parmakları sayısı kadar ya vardır ya yoktur. Aldığım davalarda da haklı olduğuna ve savunulmaya değer bir tarafı olduğuna inandığım için almışımdır. Baronun CMK listesinede hiç girmedim. Ceza davalarından dürüst davranan, doğruyu söyleyen avukat çıkarmı..??

Mağdurun hakkını hiçe sayarak sanığın kurtulması için ceza davalarında tüm yollar, olmayan kurgular ve yalanlar denenmiyormu ? Dürüstte olsa ceza davası alan tüm meslektaşlar aldıkları işin gereği inandıklarından ve doğrulardan farklı şeyler söylemiyorlarmı ? Müvekkilim sanık bu suçu işlemiştir suçludur diyen avukat çıkarmı ? Müvekkilim suçlu değildir beraatini istemiyorum diyen avukat çıkarmı ?

SUÇLUNUN KURTARILMASI İÇİN GAYRİMEŞRU YOLLAR VE YALANLAR İSTİSNASIZ SÖYLENİRKEN MEŞRU OLAN SONUÇLARA ULAŞMAK İÇİN BİR KISIM KÜÇÜK HİLELER KURGULAR DENENEBİLİRMİ ? SÖYLEDİĞİM BUYDU ?

Kendinini zorlayarak konuyu anlamaya çalışanlar ve anladıktan sonra katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Ama önyargılı ve sonyargılı olarak, yazdıklarımı dünya görüşü zannedip anlamadan empati yapmadan katı bir görüş sergileyenlerin fikirlerinede karşı çıkıyorum. Hatta bu kişilere biraz sitemde ediyorum. Çünkü önce söylediğimi bir anlayın sonra katıda olsa cevap yazın. Deyin ki şunu demeye çalışıyorsunuz anladım ancak hayır katılmıyorum. Katil serbest kalsın ama hırsızlık suretiyle elde edilen delile karşıyım. Bunu demeye kimsenin dili varmıyor zira katilin serbest kalmasının savunulabilir bir yanı yok. Ancak dolaylı olarak bu sonucu sağlayacak fikirler savunulmaya devam ediliyor.

2. KAVRAM KARGAŞASI İÇİNDE OLDUĞUM İDDİASI Kavram kargaşası içinde değilim. Hukukçu sıfatını her avukata verdiğim nerede yazıyor. Hukukçu tanımı yapmış değilim bu formda. Ancak tartıştığımız konu hukuk uygulaması konusunda bilgi sahibi olmayı gerektiren bir konu. Armağan beyin yaşadığı elinde ki rüşvetin belgesini ücret belgesi olarak sunmanın zorunluluğunu ancak avukatlar bilir. Hukukçu takılmak ifadesini uygulama zorluklarını bilmeden suçlayarak yaklaşanlar için kullandım. Birazdan Sayın Gemici konusunda tekrar döneceğim bu konuya.

3. ÜSLUBUN FORM KURALLARINA AYKIRI OLDUĞU İDDİASI. Örnek olarak Sayın Özge YÜCEL e yazdığım bir cümleyi almışsınız. Sayın Özge YÜCEL in yazdıklarını takip ediyor ve takdir ediyorum. Konunun başından itibaren konuyu anladı, yazdığı mesajlarda, küçük hileler kullanılmaması halinde oluşacak sonuçları vicdanı kabul etmedi, küçük gayrimeşrulukların yasal yönlerini araştırdı. Duruşmada söylenen yalanın çapraz sorgu yönteminde zaten var olduğunu, hırsızlık suretiyle elde edilen delilin hırsızlık olmadığını savundu. Bende kendisine özün farkında olduğunu oluşacak olumsuz sonuçları da vicdanının kabul etmediğini söyledim. Bu yaklaşımının da iyi bir hukukçu yaklaşımı olduğunu söyledim.

Sayın Gemici ye yazdığım mesaj konusunda: Sayın Gemici bir mesajında İlk mesajımdaki dolandırıcıyı bir köşede sıkıştırdım ifadesini alarak sitenin ayağa kalkması gerektiğini söyledi. Anlamadan sanki zorba bir yöntem ve hukuka ayıkırı bir davranış içinde olduğum düşüncesine kapıldı. Bende sitem ettim. Hukuk uygulamasındaki zorlukların ancak uygulayıcılar tarafından iyi bilineceğini söyledim. Evet tekrar ediyorum Hukuk bir bütündür, teorisiyle, uygulamasıyla ve tüm zorluklarıyla. Uygulamayı bilmeden fiili zorlukları bilmeyen kişi çözümde öneremez.

Pasta yesinler diyen kraliçe, kraliçe takılıyor, hukukun tüm yönlerini bilmeden sadece kavramsal boyutta hukukun üstünlüğü diyende HUKUKÇU TAKILIYOR.

Örneğin İstanbulda bir bayan meslektaş dolandırıcı olan bir borçlusunun ofisine jeeple geldiğini söyledi. Kafasına müthiş takılıyordu ve geceleri kalkıp siteye sorular yazıyordu. İşte bu arkadaş dolandırıcıdan parayı tahsil edecek bir nokta bulduğunda bir köşede sıkıştırdım diyecektir. Çünkü borçlu kaçıyor kaçan kovalanır bir köşede sıkıştırılır ya da kaçamayacak hale getirilir veya yakalanır her ne ise orada o ifade uygundu onu yazdım. Sadece bir ifadeye dayalı olarak kişinin zorba, mafya olduğu izlenimini uyandıracak bir yaklaşım doğru olmasa gerektir.

Size karşı davranışıma gelince, eşcinsellerle ilgili forma yazdıktan sonra bu tarafa geldiniz. Yazdıklarım hoşunuza gitmedi, olabilir ancak eşcinselliğin savunulması ve meşrulaştırılması anlamına gelecek yazılarda benim hoşuma gitmiyor. Ben net fikrimi söyledim bıraktım.

Bu forumda yazdığınız ilk mesajınız şu şekilde :

Alıntı:
Sayın Mustafa ÖZCAN,

Bana bir hususu daha net açıklayabilir misiniz? Armağan Bey'in anlattığı olaydaki rüşvet veren avukatı haklı bulduğunuzu sanıyorum.
Haklıysa neden?

Saygılarımla

Neden durduk yere Rüşvetçi avukatı haklı bulduğumu sandınız ?? Benide aynı kefeye koyulmuş gibi hissettirerek gerdiniz..??

Yine devamındaki mesajda ise
Alıntı:
Sayın Mustafa ÖZCAN,

Sizin yazdıklarınızla, olaydaki avukatın davranışları arasında bir fark göremiyorum.

Sizin yazdıklarınızdan bazı alıntılar:
1. No.lu Mesaj:
yazdınız. Rüşvetçi avukatla aynı düşündüğümü vurguladınız vurgulamaya çalıştınız. Rencide olmam doğal değilmidir.?

Daha soru sorarken hazırlık içinde olduğunuzu ve bir yerden sert bir yaklaşım içine gireceğinizi hissettim. Zira diğer formda da aynı şekilde soru sordunuz. Soru orda da maksatlıydı kısa yoldan fikirleri çürütmeye yönelikti. Ancak oradaki cevap arzu ettiğiniz zemini oluşturmadı. Çünkü cevap doğru bir cevaptı.

Bu kez bu formda arzu ettiğiniz, alt etme, fikirleri çürütme düşüncenize, alt yapı oluşturacak bir arayış içine girdiniz. Ben bunu sezdim öngördüm. Sorularınızda bu yönde maksatlı idi. Sizin yazdıklarınızı ve benim yazdıklarımı okusun arkadaşlar. Sizin edanızdan, Forum yöneticiliğini de kullanarak alt etme ve dışlama arzusu içinde olduğunuz hissediliyor.

Kafamdaki yönetici profili OLGUN,OBJEKTİF,SABIRLI,OLUMLU,YAPICI...

4. MAKYAVELİZM İDDİASI. Niye olayı bir dünya görüşü tartışmasına getirdiniz anlamadım inanın. Ben bulunduğum tüm ortamlarda makyavelist yaklaşımlara şiddetle karşı çıkan bir yaklaşım içerisinde olmuşumdur. MAKYAVELİZM KARŞISINDA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ÖLÜMÜNE SAVUNURUM. İLK MESAJIMDAKİ DOLANDIRICININ DOLANDIRARAK GETİRDİĞİ PARAYI İÇİNE SİNDİREMEYEN BİR İNSAN VAR ALACAK TAHSİL EDECEK OLSA BİLE, HER YOL MUBAH DİYİP O PARAYI DERHAL ALMAM LAZIM AMA TEREDDÜDE DÜŞTÜĞÜMÜ ORADA YAZDIM.

Konu son derece basit ama bir o kadarda ince bir konu, daha dikkatle eğilerek anlamaya çalışmak yerine önyargılı ve son yargılı olursanız kırar dökersiniz.

Son olarak başka formlardaki kızgınlığınızı başkalarına olan birikiminizi, haksız bir şekilde bana yöneltmeyin lütfen,

Son birkaç günüm bu tartışma endeksli geçti. İncittiğim kırdığım arkadaşlar var ise kendilerinden özür dilerim. Siz de dahil Sayın Ergin, Hepimizin vakti değerli, ilgilenmemiz gereken önemli işler var. Her sorulana ve yazılanada cevap yazamayabilirim.

Saygılarımla...