Mesajı Okuyun
Old 10-03-2022, 22:52   #3
guney1988

Meslektaşıma katılıyorum zira ben de şahıs kullanımındaki ancak şirket adına fatura edilmiş ayıplı bir buzdolabı için ilgili firma aleyhine ticari arabuluculuk ardından ticari dava açtım sonuçlandı. Görev yönünden bir sorun yaşamadım. Bu şekilde başka dosyalarım da oldu. Arabulucunun tüketici olarak görmesine şaşırdım siz sonuçta araç sahibi şirketin vekili olarak hareket ediyorsunuz, karşı taraf da şirket dolayısıyla ticari iştir.
Cevapladıktan sonra sorunuzu tekrar okudum da "müvekkilim" derken aracı kullanan kişiden bahsettiğinizi fark ettim. Araç Şirket adına kayıtlı olduğundan talep hakkı şirkettedir dolayısıyla talebinizi şirket vekili olarak karşı tarafa yöneltmeniz gerekir. Şahıs adına arabuluculuk başvurusu yapıp başvuru şartını yerine getirdim diye düşünüp dava açarsanız husumetten ret kararı çıkar bir de vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Eğer aracı kullanan kişi bu hata yüzünden şirketine bir ödeme yapmak zorunda kaldı ise ancak o zaman bu kişinin vekili olarak karşı taraf aleyhine istirdat yoluna başvurmanız gerektiğini düşünüyorum.