Mesajı Okuyun
Old 31-05-2007, 20:25   #1
handekumas

Varsayılan imar para cezası (ödeme emri)

Müvekkil şirket aleyhine alınan bir encümen kararı var, imar para cezası.

buna ilişkin sulh cezada zamanaşımı nedeniyle (kabahatler kanununa tabi bir ceza bu arada) itiraz ettim, hala dava görülüyor, buna rağmen 6183 sayılı yasa gereğince ödeme emri gönderildi belediye gelirler müdürlüğü tarafından.

bu arada kabahatler kanunu sayesinde birbirine girmiş durumda bu konular artık

lehime olan 437 sıra no.lu tebliğin 12.05.2007 tarihinde yeni bir tebliğ çıkarılması suretiyle yürürlükten kalktığını öğrendim

yeni tebliğe göre,

imar para cezası belediye gelirlerinden olduğu ve genel bütçeye ait olmadığı için "idari para cezasının kesinleşmesi kabahatler kanunundaki hükümlere göre belirlenmiyor, kendi özel yasalarında varsa ancak bu cezaların tahsili itiraz üzerine durabiliyor.

- eğer bir idari para cezası genel bütçeye gelir kaydediliyorsa, o cezaya karşı sulh ceza mahkemesinde yapılan itiraz tahsilatı durduruyor ve ödeme emri düzenlenemiyor.

özetle, kabahatler kanununda belirtilen kesinleşme hükümleri belediyeye gelir kaydedilen cezalar için uygulanmayacak, ancak genel bütçeye gelir kaydedilecek cezalarda uygulanacak.

encümen kararının kesinleşmesi en büyük mülki amirin yapabileceği itiraz süresinden (-ve bizim elimizde olan bir itiraz değil-) geçtikten sonra kesinleşiyor. ancak bundan sonra biz sulh cezaya itiraz edebiliyoruz ama belediyeye gelir kaydedilecek bir ceza söz konusu olduğu için bu itiraz tahsilatı durdurmuyor.

ödeme emrinde 7 gün içinde vergi mahkemesinde dava açabilirsin diyor.

ben yine de yazdım, kesinleşmemiş amme alacağıdır tahsili kabil değildir diye.
bir de ödeme emrinin tanzim tarihi eski yani lehimize olan tebliğin yürürlükte olduğu döneme rast geliyor ben de o dönemdeki tebliğ hükümlerine ve iç uygulama genelgesine göre tanzimine dahi başlanmaması gereken ödeme emrinin iptali gerekir dedim.

bakalım
inşallah bir sonuç alırız.
çünkü inanılmaz derecede karışmış artık birbirine kavramlar, yargı mercileri, süreler.

belki işinize yarar söylediklerim.

eğer farklı bir düşünceniz var ve söylerseniz sevinirim
çünkü yarın açacağım davayı belki düzeltmem gereken şeyler olabilir.
teşekkürler.