Mesajı Okuyun
Old 16-11-2009, 10:49   #7
Aybüke Kağan

Sayın Konyalı, kiracının tespit talebi hakkında aynı görüşte olduğumuza sevindim.

Ancak 2 nolu mesajımda detaylı olarak açıklamıştım, (özellikle bu mesajıma cevap bekliyorum)
13 örnekle C ye karşı takip yapmayı düşünüyorum.

1- Ancak C ile kiralayan A arasındaki İLİŞKİ yeni bir sözlü kira sözleşmesi midir yoksa C ilk yazılı kira sözleşmesindeki kiracı B nın kiracılığını devralarak ilk sözleşmeye taraf mı olmuştur?Ben ilk sözleşmeye taraf olduğunu düşünüyorum. Çünkü müvekkile karşı açtığı kira tespit davası ilk sözleşmedeki (A ile B arasındaki)kira süresinin bitiminde açıldı. Yani C ,baştan beri kendini ilk sözleşmeyle bağlı görüyor ancak bu ilişkinin hukuki boyutunu tartışmak istedim.

Ayrıca 2 nolu mesajımdaki şu sorumu da yineliyorum.
Alıntı:
2 ---Elimizde sadece A ile B rasındaki yazılı kira sözleşmesi ve C nin yazılı ihtarı var . ( yıllık 20.000 TL. ödediğini ve kiracı olduğunu kabul eden.)

13 örnekle yenilenen yıl için 20.000 TL kira bedelini, (peşin ödenmesi gerektiği için ) takibe koymayı düşünüyorum. Ancak itiraz halinde C nin Noterden gönderdiği ihtar kira ilişkisinin ve bedelin ispatı ile tahliye için yeterli belge midir?
3-- Kira Ödemesinin aylık mı yıllık mı yapıldığı konusunda tanık dinletebilir miyiz?Bu halde takibe itiraz olursa davayı sulh hukukta mı açmalıyım?
Teşekkürler.