Mesajı Okuyun
Old 12-11-2009, 20:23   #2
Admin

1. sorunuz için kira sözleşmelerindeki detayları vermeniz gerekiyor. Hatta aslında iki kontratta ayrıntılı incelenip bir sonuca ulaşılmalı. İlk sözleşmede kiracıya kiraya verme hakkı verilmiş mi, ikinci sözleşmede A'nın durumu nasıl tesbit edilmiş, sözleşme sonrası B'nin şimdiki durumu nedir gibi sorular 1. sorunuzun cevabını verirken önem taşıyor.

2. sorunuzun cevabı tartışmalı. Detaylı bilgi için:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=1448

3. Üçüncü sorunuz için cevap evet. Sizin esas alacağınız kira sözleşmesidir, kiracının indirim yapılması talebi mahkemeden kesinleşmiş bir karar getirmediği sürece sizi bağlamaz. Örnek no 13 gönderebilirsiniz, ayrıca muacceliyet şartı varsa ödenmeyen ilk ay kirası için bu şartı da devreye sokup tüm dönem kirasını isteyebilirsiniz.

4. Ben bir etkisi olmayacağı kanaatindeyim. İtirazın iptalini SH'ye değil, merciye götürürsünüz ve Merci de büyük ihtimalle kira tesbit falan dinlemez, yazılı sözleşmeye karşı kiranın ödendiğini yazılı ispatlayamayan kiracının gözünün yaşına bakmaz kanaatindeyim.

Bana sorarsanız kiracı ateşle oynuyor, ben onun vekili olsaydım DERHAL sözleşmedeki kirayı -ihtirazi kayıtla- öder, kira indirilmesi meselesini ayrı bir dava konusu yapardım. Ben "kirayı fazla bulunuyorum, belki dava açacağım" diyen her kiracının kira ödememe hakkı olsaydı, vay halimize! Kira sözleşmede belirlenmiştir, fazla buluyorsa süresi içinde akdi fesh edebilirdi, bu talep eksik ödeme veya ödememenin bir mazereti olamaz.