Mesajı Okuyun
Old 28-11-2007, 16:23   #1
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan Temyiz edilemeyen/ Kesin Olarak Verilen Kararlar ve "Görüş Bildirme" müessesesi ?

Değerli meslektaşlarım,

Daha evvelki forumlarda, pek çok kere, miktar itibariyle temyiz edilememe düzenlemesi nedeniyle yaşanan "şanssızlıklardan" söz etmiştik.

Ben de böyle bir konuda , İTM tarafından verilen ve miktar itibariyle kesin karar niteliğinde olan, açıkça kabulü gerekirken reddedilen bir şikayet dosyamızdan sözetmiştim.

Açık biçimde haklı olduğumuz halde, şikayetimiz reddedilmiş, ancak daha trajik olan boyutu, şikayetimiz reddedilirken, -evrak üstü inceleme-, şikayet eden yan olarak lehimize maktu vekalet ücretine hükmedildiğinden sözetmiş ve şimdi bu karşı vekalet ücretini icraya mı koyayım şeklinde, latife beyanında bulunmuştum.(Elbette koymadık.)

Aynı konu, bir adım daha ilerledi. Az evvel aldığım tebligat ve içeriğini aynen aktarıyorum:

Zarf üzeri:

Gönderen: ..... 10. İcra Hukuk Mhk.
..E./....K.

(Zarf üzerinde içerik açıklaması olarak yazılı olan: "../10/2007 tarihli görüş bildirmesi hk. müzekkere" )

Müzekkere içeriği:

Sayın Av Ş.F.D.,

Yukarıda numarası belirtilen ../06/2007 gümlü kararla şikayetin reddi kararlaştırılmış, ancak ilgili şablonda düzeltme yapılmadığından hüküm fkrasının 4.bendinde şikayetin reddedilmesine rağmen 125,00 YTL vekalet ücretinin karşı taraftan alınarak şikayetçiye verilmesine ibaresi kalmıştır.

Bu konuda şikayet edilen vekilinin dilekçesi ekli olup (bu arada bu dilekçe ekli filan değil) yazının tebliğinden itibaren 5 gün içinde konuyla ilgili görüşünüzü yazılı olarak bildirmeniz, aksi takdirde görüş bildirmekten vazgeçmiş sayılacağınız hususu tebliğ olunur.. . /10/2007

Katip Hakim

Ben bir görüş bildirmeden önce , sizlere de danışmak istedim. Sizin görüşünüz nedir?

Saygılarımla...