Mesajı Okuyun
Old 31-05-2020, 16:51   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Adaletin Prensesi
Merhabalar ben stajı bitmek üzere olan kafası karışık bir avukat adayıyım. İzmir’e yerleşmekle Antalya arasındayım. İki şehirde beni mutlu eder aslında ama hangisinde daha az masrafla daha çok kazanacağım belirleyici olacak sanırım. İzmir açısından yeni başlayan bir avukat için kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz? Teşekkür ederim.

İki şehir de sizi mutlu edeceğini düşünüyorsanız; seçimi masraf ve kazanç durumuna göre belirlemeyin bence, her ikisi de yanıltıcı olabilir. Giderler hemen hemen aynı olsa da kazancı öngörebilmek çok zor.

İzmir'de işlerimiz pandemi sürecini saymazsak iyi gidiyor, çevremde de işlerimiz kötü diyeni peki görmedim, duymadım. Stajyerim dahi bir şekilde bağlantı vs. yapıyor benim verdiğim harçlıktan daha fazla kazanca sahip olabiliyor. Arabuluculuk sebebiyle yeni başlayan birçok avukatla sohbet imkanım oldu, bağlı çalışanları saymazsak çoğu işinden memnun..

Gider ortağı, ev arkadaşı, adli yardım, CMK, "yetki belgeli avukatlık" (bu tabiri ben de başkasından duydum )arabuluculuk vekilliği vs. gibi hususlarla ama çok çalışarak 3-5 yılda İzmir'de paraya boğulursunuz

Unutmayın kazanmayan avukat yoktur, tembel avukat vardır. (bu laf sanırım bana ait ) İzmir de çok çalışkan olursanız güzel tembellik yaparsınız. (bu laf da hoşuma gitti )

Antalya'yı çok bilmem ama çok farklı olacağını sanmıyorum.

Seçimi yaparken yazı-tura yapabilirsiniz ya da size iki tavsiye:

1- Avukatlık yapacağınız şehirde az akraba olsun. (onlar sizi aşağı çeker)

2- Avukatlık yapacağınız şehirde çok meslektaş tanıdığınız olsun. (onlar sizi yukarı çeker)

Başarılar...