Mesajı Okuyun
Old 16-06-2014, 16:29   #14
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan mehmetardic
Düşüncenize bende katılıyorum ama ülkemizdeki fiili durumları da gözardı edemeyiz. Hele ki %100'lük oran farkları ortaya çıkıyorsa, bu durumu dikkate almak gerekir.
Dediğiniz gibi alacaklının (döviz veya işçi alacağı) 'kavuşabileceği' oranların tespiti çok zor (bence imkansız hatta )
Ancak alacaklının fiilen kavuşamayacağı bir oran ile borçlu ile alacaklı arasındaki dengeyi alacaklı lehine bozmak da bence hakkaniyete aykırı.
Bence her iki düşüncenin uygulamada sorun yarattığı açık. Bu nedenle bu oranların belli ve ilan edilmiş olması gerekir diye düşünüyorum.
Dediğiniz gibi miktara göre değişen oranlar vb açıklanabilir MB tarafından.

Sevgili meslektaşım,

Zaten bu oranlar bilinebilsin ve şeffaf olsun diye kamu bankaları tarafından ilan ediliyor, TCMB da bu ilanları esas alarak web sitesinde güncel ve derli toplu bir şekilde yayımlıyor.

Ama Yargıtay ne diyor; "ilan edilmişi boşver, sen fiili olarak uygulanana bak" diyor...

...da aynı soru bir daha : "Sevgili Yargıtay; kime ve kaç para mevduata göre "fiilen uygulanan"? 100-USD mi, 100.000.000-USD mi? Sana uygulanan mı bana uygulanan mı?"

Sorular uzatılabilir...

Son derece yanlış bir görüş Yargıtay'ın ki...

Yerel mahkemelerce direnilmesi ve yasanın amacına uygun yorumun HGK tarafından yapılması dileğiyle...