Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 03:35   #24
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan Av. Sebahat Gençtarih
Hulusi Bey şu anda bu dilekçeyi nasıl oluşturmam gerektiğini düşünüyordum. Bu kadar uğraş vererek ilgilenmenize çok sevindim.Özellikle bir türlü çözemediğim, Ahmet Kılıçoğlu' nun ve Ali ihsan Özuğur' un kitaplarından anladığım kadarı ile miras kalan evin kira geliri, ya da bankada ki paranın faizi edinilmiş mal olarak paylaşıma tabii tutuluyor.Ama benim ki gibi müteahhite kat karşılığı verilen arsanın artık değeri bu paralelde midir.Çünkü Ali İhsan bey ile yaptığım tel. görüşmesinde olumsuz yanıt verdi.Fakat kendi kitabında miras kalan bankada ki paranın faizini edinilmiş mal saymıştır. Kadının faize katkısı ne ki?Buna ilişkin yargıtay kararı arıyorum ama yok.Teşekkür ederim ilginize
Anladığım kadarı ile müvekkilinize miras kalıyor ve eşi arsayı müteahhite vererek inşaat yaptırıyor. Buraya kadar tamam. Daire veya daireler duruyor mu? Yoksa satılıp sermayeye mi çevrilmiş. 1.1.2002 öncesinde bu olay oldu ise katkı payı davası açarak söz konusu daire-lerin değerinin şirket sermayesine katkısı oranında şirket sermayenizin yükseltilmesini ya da güncel değerinin tarafınıza ödenmesini isteyebilirsiniz. 1.1.2002 sonrası edinilmiş ise yine aynı şekilde kişisel malınızın gelirini şirkete kattığınızı ispatlayarak talepte bulunabilirsiniz. Niye edinilmiş mal noktasına bu kadar takıldığınızı anlamış değilim. Miras yoluyla edinilen malın değerinin eşe terk edilmesi söz konusu. Kişisel malınızı veya gelirini şirkete sermaye olarak katmışsınız. Koca vekaleten bu işlemleri yapmış veya şirket işlerini yapmasına kolaylık olsun diye tapudan devir yapılmış olabilir. Vekaleten işlem yaptı ise işiniz daha kolay olacaktır. Tanığınız varsa ispat kolaydır. Katkı payınızı ispatlayarak, sonuca gideceksiniz. Kişisel mal edinilmiş mal meselesi tüm malların tasfiyesi halinde söz konusudur ve kesinlikle 1.1.2002'den sonra edinilen mallar içindir. 1.1.2002'den önce bu işler oldu ise katkı payı talepli dava açmalısınız. Aslında her iki dönemde de katkı payı davası açılabiliyor ama bazı noktaları netleştirmeniz gerekiyor.