Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 03:17   #23
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Ayrıca koca hep miras mallarını kullanarak yeni mallar edinmiş.

Ne güzel bir tartışma olmuş. Soru sahibinin dönüşünü bekleyelim demişsiniz ama gecenin bu vakti konuyu görünce, akdinizde imzam da olmadığını düşünerek, iki satır yazayım dedim

Sayın Gençtarih yukarıda alıntıladığım cümleyi yazmış. Miras kalan taşınmazların şirkete intikal ettirildiğine dair bir cümlesine rastlayamadım, ama muğlakta, bu yanıtlanmalı öncelikle (Sayın Metin'e katılarak.).

Ancak benim anladığım, miras kalan taşınmazların şirkete intikali söz konusu değil. Eğer öyleyse:

-Miras yoluyla kazanılan taşınmazların kişisel mal olduğu konusunda tereddüt yok, yasa açık.

-Bir kişisel malın satılması suretiyle elde edilen yeni malların da , bu alım satımlar 2002 yılından sonraya ait de olsa, yine kişisel mal sayılacağı da açık.

-M, kendisine miras yoluyla intikal eden arsasını müteahhide vererek, 5 birim değerindeki arsasına 10 birim değerinde taşınmaz almış olsun. Burada kişisel çalışma karşılığı elde edilmiş bir mal varlığı artışı var mı? Bence yok. Kişisel maldan türü değişmiş (Saim beyin deyimiyle bölünerek çoğalmış, doğru) yeni tapular elde edilmiş oluyor. Bence bu durum, malın kişisel mal olma özelliğini ortadan kaldırmaz.

Saygılarımla...