Mesajı Okuyun
Old 10-03-2007, 18:46   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Fırtına... :)

Alıntı:
Özellikle bir türlü çözemediğim, Ahmet Kılıçoğlu' nun ve Ali ihsan Özuğur' un kitaplarından anladığım kadarı ile miras kalan evin kira geliri, ya da bankada ki paranın faizi edinilmiş mal olarak paylaşıma tabii tutuluyor.Ama benim ki gibi müteahhite kat karşılığı verilen arsanın artık değeri bu paralelde midir.Çünkü Ali İhsan bey ile yaptığım tel. görüşmesinde olumsuz yanıt verdi

Olayı telefon görüşmenizde tam anlayamamış olabilirler.

Miras kalan paranın faiz ya da benzeri fer'ilerinin "Edinilmiş Mal" kabul edilmesinin temel nedenini düşünmeliyiz. Bu anlayışa göre: Miras yoluyla intikal eden malın bizatihi kendisi "Edinilmiş Mal" sayılamaz. Dikkat edilirse "Edinilmiş mal" sayılmayan şey "miras kalan" şeydir. Bu görüşe göre; Faiz ve kira getirisi "Miras kalan" şey değildir. Faiz Fer'idir,Kira getirisi "semere" şeklinde ek faydadır.

Burada bir mantık hatası olduğunu düşünüyorum: Miras kalan bir mal, hiç kiraya verilmemiş olsaydı ve 5 yıl sonra rayice göre mirasçı eş tarafından satılsaydı. BU taşınmaza ek hiç bir katkısı olmayan diğer eş bir hak iddia edebilecek miydi?

O halde, "Bölünerek çoğalan" kat karşılığı inşaat sözleşmesine bağlı malvarlığındaki değer artışına da ayn mantıkla bakmak gerekir!

Kira ve faiz için de ben kabul edilen görüşe katılmıyorum. Faiz ve kira getirisi de "Edinilmiş mal" sayılmamalıdır.

Saygılarımla.