Mesajı Okuyun
Old 06-10-2019, 20:01   #1
ahosweet

Varsayılan HAGB - Aleyhe sonuçlanan itiraz - Yeni delil

Merhaba,

HAGB kararı verildikten sonra vekalet sunduğumuz bir dosyamız var. Müvekkil ceza almış. HAGB kararına taraflar itiraz etti ancak bizim itirazımız reddedilerek karar kesinleşti ve karşı tarafın itirazı kabul edildi. (bir müşteki yönünden karar verilmesi unutulmuş)

Aleyhe tanıklık yapanların yalan tanıklık yapmaları nedeniyle suç duyurusunda bulunmayı planlıyoruz. Bir de olay yerinde bulunan biri var ve tarafların bunu ikrar etmesine rağmen ne karakol ne savcılık ne de mahkeme bu tanığı dinlemiş.

Biz unutulan müşteki yönünden bozulan dosyanın duruşmasına dinlenmeyen tanığı getirdik. Yazılı ve sözlü olarak dinlenmesini talep ettik ancak hakim dinlemedi. Usulen mümkün mü bilmiyorum dedi.

Eski dosyadaki tanıklara doğrudan soru sormak istiyoruz, çağırın dedik. ancak hakim o dosya başka, karıştırmayın dedi.

Dosyanın kesinleşen kısmı bakımından tanıkların yalan tanık olduğuna ilişkin itirazlar, eldeki dosya yeni bir dosya diye dinlenilmiyor.
Yeni bir dosya ise tanık getirdik dinleyin diyoruz, yeni delil getirmek usulen mümkün mü bilemiyorum deniliyor.

Yani nedense biz masumiyetimizi kanıtlamak istediğimizde ne eski delillere itiraz edebiliyoruz ne de tanık dinletebiliyoruz. Bu tanığın dinlenilip dinlenilmeyeceği hususunda araştırma yapmak üzere hakim süre istedi.

HAGB de kesinleşen kısımlar bakımından da iade-i muhakeme düşünüyorum ama öncelikle yeni tanık dinletme ve eski tanıkları tekrar dinletme hususunda yargıtay kararı bulamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar.