Mesajı Okuyun
Old 18-10-2006, 22:53   #8
Themis99

Sayın Begüm iyi bir noktaya temas ettiniz. Evet eşinin çalışmasını istemeyen bir çok erkeğin temel nedeni budur. Şu işte çalışmasın, bu işte çalışmasın, sekreterlik yapmasın, hemşirelik yapmasın, temizliğe gitmesin vs. vs .. Zaten kızların okutulmadığı bir toplumda bayanlara yapacak ne iş kalıyor. Toplumumuzda okutulan kız çocuklarının azlığı düşünülecek olursa bayanların çalışabileceği iş alanlarının kısıtlı olduğu anlaşılacaktır. Ataerkil, erkeği üstün gören bir toplum yapısı ve değer yargısının hakim olduğu toplumumuzda malesef kadın erkek eşitliği, demokrasi gibi üst değerler hep sözde kalıyor.
Ayrıca sorun yalnızca kadının çalışmasının istenmemesi değil. Eşi çalışan bir beyefendi ne derece ev işlerinde ona yardımcı oluyor.Ben görmedim. ''Eşimde çalışıyor, işten yeni geldi şu salatayı da ben yapayım '' diyen bir bey varsa lütfen çıksın meydane.Erkekler arasında ki genel kanı ''kadın her işi yapar.Bende çalışıyorum. Ayaklarımı uzatıp yan gelip yatmak benim hakkımdır. Ev işlerini yapmak ise kadının birinci görevidir... Ve bu işleri yapmak kadının doğasından gelmektedir.'' vs vs ve benzeri. Bu genel kanı içerisinde erkeklerin çalışan bayanlara ne derece destekçi olduğu tartışılır.
Bir başka sorunda mesai arkadaşlarının çalışan bayanlara karşı tutundukları tavır. Benim görebildiğim kadarı ile erkekler meslektaşları bayanlara karşı daha sert daha rekabetçi davranışlar sergiliyor. Ayağını kaydırmak için uğraşıyor.
Ayrıca şu vurgulamakta yarar görüyorum:Kadının günümüzde sahip olduğu haklar kendi mücadele ve savaşımları sonucu kazanılmıştır. Bu hakların elde edilmesine erkeklerin katı tutum sergilemekten kaçınması neden olmamıştır.Tersine erkek her dönemde kadın aleyhine çalışmış, gelişmemesi, otoritesinin yıkılmaması için her tür yola başvurmuştur.Bu yalnızca toplumumuza has bir durum değildir. Gelişmiş ülkelerde dahi durum aynıdır.Bu gün kadınlar nispeten daha iyi bir durum sergiliyorlarsa,ki bence bu oldukça şüphelidir, bu yalnızca kadınların savaşımları sonucu olmuştur.