Mesajı Okuyun
Old 03-10-2006, 03:12   #27
Cest la vie

Alıntı:
Yazan av.yıldıray
Sayın Ahu,
İngilizce Hukuk Eğitiminden yana olmadığınız belirtmişsiniz. Ama yazınızın alt kısmında en azından birkaç dersi İngilizce görsek fena olamzdı gibi bir ifade kullanmışsınız. Acaba hangi dersleri İngilizce görmek isterdiniz? Yada İngilizce mi olsa iyidir dersler, yoksa almanca veya fransızca mı? Çünkü, hukuk sistemimiz gereği İngilizce den çok bahsettiğim diğer diller sanki bize daha uygun olur. Beni mazur görün ama galiba siz eğitiminizi İngilizce gördüğünüz için biraz bencilce davranıyorsunuz?
Sayin Yildiray,
Su an Yuksek Lisans egitimimi Ingilizce gordugum icin sizce hala Ingilizceye ihtiyacim var midir? Kaldi ki, hukuk lisans egitimini 2004 yilinda tamamlamis biri olarak bu oneriyi ortaya koymam nasil "bencillik" olarak nitelendirilebilir sasirdim dogrusu!! Eklemeliyim ki, Fransizca'm ve cok baslangic seviyesinde olmakla beraber Almanca'm da var, ama hukuk fakultelerinde bir kac secmeli ders "Ingilizce" olsun diyorum ve bu gorusumde de israrliyim. Hala "bencil" olarak nitelendirecekseniz buyrun, cekinmeyin. Ancak sonrasinda mazur gorulmeyi de beklemeyin!

Anket sonuclarina soyle bir goz gezdirecek olursaniz, neden diger diller degil de Ingilizce'yi savundugumu anlarsiniz. Ben "hukuk fakultesinde yeni bir dil ogretilmesinden" soz etmiyorum. Burada yaptigimiz gayri resmi ankete gore bile, hukukcularin %71'inin onceden kalma Ingilizce bilgileri varken bunu hukuk alaninda kullanamiyorlar. Simdi, temel var ama uygulama yok. Bu nedenle her yil SECIMLIK bir dersin Ingilizce olarak sunulmasi ve ISTEYEN ogrencinin, Ingilizcesini gelistirmek ve aktif olarak kullanabilmek adina bu dersi alma sansinin olmasi gercekten hos olmaz mi? Boylece bu imkani degerlendirmek isteyen ogrenciler, gecmiste aldiklari Ingilizce derslerini bosa almamis olduklarindan emin bir sekilde, meslek hayatlarinda aktif olarak kullanabilecek duruma gelir, hukukcularin dil sorunu da ortadan kalkardi. Ancak bunu diger dillerde yapamayiz cunku lisans oncesi okullarda ogretilen yabanci dil ingilizce. Diger diller nadiren ogrencilere okutulmakta. Bu yuzden boyle bir ders konsa, o dersin acilmasina yetecek yeterli sayida ogrenci toplanamaz ve bu dusunce hayal olmaktan oteye gidemez.
Ayrica sunu da soylemeliyim ki, hukukta diger dillerin Ingilizce'den daha onemli oldugu tezine katilmiyorum. Su an bir Almanca kaynagi, sadece Almanca bilen ve Ingilizce bilen okuyabilir. Eger diliniz Fransizcaysa bu kaynagi okuma imkaniniz yok. Bu ornegi cesitlendirebiliriz. Ancak su an icin bir cok kaynagin Ingilizce cevirisi mevcut. Bu nedenle Ingilizce su an icin bir "maymun anahtari" konumunda. Bu nedenle her ne kadar hukuk icin diger dillerin daha onemli oldugu kanisi varsa da, ben yine de Ingilizcenin tum kaynaklari birlestirici bir etkisi oldugu dusuncesindeyim.

Umarim yeterli aciklamayi yapabilmisimdir. "Bencilce" dusuncelerim bilmiyorum sizi ikna etmeye yetti mi..

Saygilar