Mesajı Okuyun
Old 26-02-2008, 00:35   #1
Konuk fatma dursun

Dikkat mirasın ortak mala dönüşümü

Ben 1996 yılında evlendim 10 yaşında bir oğlum var;
1997 yılında babamdan kalan mirasla 1.300.00.000-TL'ye tarla aldım. Tarlanın tapudaki satış bedeli 20.000.000 TL olarak gösterildi; 2002 yılında aynı tarlanın satış bedeli 300.000.000-TL olarak gösterilmek suretiyle satışını yaptım;

1997 yılında, evlenirken takılan altınları satmak suretiyle, eşimle adıma müşterek kayıtlı arsayı 40.000.000-TL satış bedeli göstermek suretiyle
1998 yılında eşim askerdeyken kendi adıma 702.000.000- TL bedelle arsa aldım; Arsaları 2003 yılında sattım.

Arsaların ve tarlanın tapu kayıtlarındaki alış ve satış bedelleri piyasa değerinin çok altında;

Tarlanın şuanki piyasa değeri yaklaşık 400.000.00-YTL Arsaların piyasa değeri ise yaklaşık 250.000.00-YTL.

Satılan tarla arsaların paraları ile eşim kendi babasına ait tapusu olmayan evin üstünü yaptırdı. Kendine araba aldı, ticarette kullandı; Şuanda eşime ait arabanın devri babasının üstüne evinde zaten tapusu yok: Benim adıma ise hala kredi borcunu ödemekte olduğum bir ev var;
Mal ortaklığı rejimine göre eşim adıma kayıtlı olan evin yarısını alabilirmi?
Ben tüm evliliğimiz boyunca devlet memuru olarak çalıştım, bir yıl önce emekli oldum emekli ikramiyemle bir yakınımla ortak tarla aldım tapusu yakınımın adınaydı. Emekli maaşımla banka kredisini ödediğimden, eşim kişisel ihtiyaçlarımı ve evin ihtiyaçlarını karşılamadığından satıp borçlarımı kapadım.

Eşim 12 yıllık evlilik birliği içerisinde 18 ay askerlik yaptı 1 yıl asgari ücretle çalıştı, Yani evlilik birliği içerisinde 12 yılın yarısını çalışmadı: 2004'ten itibaren ise çalıştığı halde evin ve benim kişisel ihtiyaçlarımı doğru dürüst karşılamadı:

Ayrıca bir yılı aşkın bir süredir eşimin beni aldattığını biliyorum. Bunu kadında, kendiside itiraf etmekte, ancak elimde herhangi bir somut belge bulunmamakta; Mahkemede şüphesiz ikiside inkar edecektir.

Ben boşanmak istiyorum ancak mahkemenin evin yarısını eşime vermesinden korkuyorum:

Eşim evi satıp evin parasını paylaşıp öyle boşanmayı istiyor; Devri babasına ait olan arabayı ve babasının evinin üstüne yaptırdığı evi dava konusu yapmam halinde beni cezalandıracağı tehdidinde bulunuyor.

Bense mahkeme kararının hukuğa uygun, ama adalete uygun olmayacağını düşünüyorum.

Somut olarak maddi ve manevi değerlerimi koruyabilmem için ne yapmamı önerirsiniz.

Şimdiden teşekürler.