Mesajı Okuyun
Old 24-06-2006, 02:04   #1
dmdemirbas

Varsayılan Yurt disinda escinsel evliliklerle kazanilan haklar

Sitenizi gordum ve bir cok konuda bilgi sahibi oldum. Bilgi paylasildikca cogalir. Ben bir konuyu tartismaya acmak, acacagim konuya aciklik getirmek maksadiyla hukuk bilgisi olanlara sormak istiyorum. Avrupa Birligi ne dahil Ispanya, Hollanda, Ingiltere, birlik uyesi disinda Kanada da escinsel evlilikler onaylanmis kimisinde heteroseksuel evliliklerle esit konuma gelmistir. Ornegin Ispanya da medeni kanundan kari koca gibi cinsiyet belirleyici terimler kaldirilarak yalnizca es terimi kullanilip ayni cinsiyetten iki kisinin evlenmesine imkan saglanmistir. Kadin erkek evliliginden hicbir farki yoktur. Miras hakki, vergi indirimi, evlat edinme gibi. Yabanci evliliklerde ise yabanci kisi kadin erkek evliliginden farksiz ayni haklara sahip. Evlilikten bir sene sonra vatandaslik icin basvurabiliyorsunuz. Ancak Turkiye de bu tur evlilikler taninmiyor. Bu tur evlilik yapildigi gerekcesiyle bireyin oturum ve calisma izni karti da taninmiyor ve pasaportunun suresi de konsolosluk uzatilmiyor. Oturum ve calisma izniniz suresiz de olsa, size askerlik yapilmadigi gerekcesiyle pasaportun suresinin uzatilmasi konusunda red cevabi veriliyor. Bu durumda da vatandaslik talebinde bulundugunzda pasaportun suresi gecmis oldugundan zorluklar yasanabilir. Evlat edinseniz de sahip oldugunuz cocugu Turkiye tanimayacaktir. Bu konularda hukukcularin neler dusundugunu ne yapilmasi gerektigini bildiren mesajlari bekliyorum.