Mesajı Okuyun
Old 17-12-2012, 10:59   #1
severen

Varsayılan bir mühendis ücretsiz izin alarak avukatlık stajını yapabilir mi

özel sektörde mühendis olarak çalışıyorum ve haziran 2012'de hukuk fakültesinden mezun oldum. işimden istifa etmeden ücretsiz izin alarak avukalık stajını yapmam mümkün müdür?

konu hakkında bilgi almaya çalıştığımda avukatlık ile bağdaşmayan meslekler konusunda memurluk üzerinde durulduğunu ve konu hakkında alınan kararların bu yönde olduğunu gördüm. söz konusu kararlarda memurların hiyerarşik bir yapıda iş görme yükümlülükleri bulunmasının avukatlık stajına engel olduğu yönünde karar verildiğini tespit ettim. özel sektörde çalışan birinin öcretsiz izin alarak avukatlık stajını yapmasının mümkün olup olmadığı yönünde ise net bir bilgi bulamadım.

özel sektörde, ücrestsiz izin nedeni ile, staj süresince bir ücret alınmayacağından dolayı avukatlık stajı yapılmasının mümkün olduğu gibi bir yoruma varılabileceğini düşünüyorum. bununla birlikte, kamuda çalışanların sahip olduğu gibi katı bir bağlılık olmadığı için özel sektördeki ücretsiz iznin memurlar için verilen ücretsiz için ile birebir aynı olmadığı kanaatindeyim.

konu hakkında bilgisi olanların yardımlarını rica ederim.