Mesajı Okuyun
Old 16-01-2007, 18:12   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Şikayete Gittiler Karakolda Dayak Yediler: 'engelli Dayımı Bile Dövdüler'

10/01/2007

ŞİKAYETE GİTTİLER KARAKOLDA DAYAK YEDİLER: 'Engelli dayımı bile dövdüler'

İNAN GEDİK ANKARA

Karakollarda, alışılagelen dayak olaylarına bir yenisi daha eklendi. Komşularından şikayetçi olmak için karakola giden bir aile 'yüksek sesle konuştukları' gerekçesiyle polisler tarafından feci şekilde dövüldü. Dövülenler arasında yaşlı bir kadın ve fiziksel engelli biri de var.
Etlik Esertepe Karakolu'nda meydana gelen dayak olayı, görgü tanıklarının ve olayın mağdurlarının anlatımlarına göre Karaçelik ile Karaçalı ailelerinin 'baca tütme' meselesi yüzünden tartışmasıyla başladı.

Karaçalı ailesi bacaları tüttüğü gerekçesiyle binayı yapan Karaçelik ailesine giderek bacayı tamir ettirmelerini istedi. İki aile arasında başlayan tartışma büyüdü ve Karaçalı ailesinden Ahmet, Karaçelik ailesinden Seit'e bıçak çekti.

Karaçelik ailesi, olayın daha da büyümemesi için polisi arayarak yardım istedi. Seit Karaçelik, bundan sonra yaşananları Bir-gün'e şöyle anlattı:

ANNEMİ SAÇINDAN SÜRÜKLEDİLER

"O akşam komşumuzla tartışmamızın ardından biz telefonla polisten yardım istedik. Bir süre sonra eve 2 polis geldi. Beni ve komşumuzun oğlu Ahmet'le birlikte annem Aynur Karaçelik'i, fiziksel engelli dayım İsmail Kara'yı ve olaya şahit olan komşularımızı Esertepe Karakolu'na götürdüler.

Biz komşumuzdan şikayetçi olduk. Bir odada beklerken kardeşim karakola geldi ve yüksek sesle Ahmet ağabeyime kim bıçak çekmiş" dedi. Bunun üzerine polislerden bazıları, 'konuşma ulan' diyerek kardeşimi dövmeye başladılar.

'HAYATİ TEHLİKESİ VAR' DEDİLER

Ben de, 'O benim kardeşim, bırakın' dediğim anda gözümün üzerine sert bir yumruk yedim. Muhtemelen bana yumruk atan polisin parmağında büyük bir yüzük vardı. Gözüm adeta dışarı çıktı. Bunu gören annem ve dayım polislere engel olmak istediler. 57 yaşındaki annemi saçından sürüklediler ve engelli dayıma da yumruklarla ve tekmelerle saldırmaya başladılar. Ayırmaya çalışan polisler oldu, ancak özellikle birkaç polis bizi fena halde dövdü.

Canımızı kurtarmak için dayım ve ben kendimizi karakolun dışına attık. Bizi kanlar içinde görenler görenler ambulans çağırdılar ve acil olarak Dışkapı SSK Hastanesi'ne kaldırıldık.

Bir gün hastanede yattık. Bana 'hayati tehlikesi vardır' diye rapor verildi. Olaylar sırasında annemin başına sert bir cisimle vurulduğu da belirlendi. Dayım ve kardeşimin de darp edildiği rapor edildi. Ertesi gün tekrar karakola çağırdılar bizi. Bu sefer başka polisler vardı ve bize oldukça kibar davrandılar.

GÖZLER SAVCILIKTA

Karaçelik ailesi olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek polislerden şikayetçi oldu. Yaşadıkların ayrıntılarıyla anlatan aile kendilerini döven polisleri fotoğraflardan teşhis ettiler.

» Polisimizi severiz ama,

SEİT Karaçelik,: Biz devletimizi, polisimizi seven insanlarız. Suç işlemek üzere olan birini etkisiz hale getirdik ve suç aletiyle beraber karakola gittik. Bunun için teşekkür beklerken acımasızca dövüldük. Özellikle 2-3 polisin tutumu korkunçtu. Muhtemelen psikolojik sorunları vardı bu polislerin. Yaşanan bu kadar olaydan sonra 'keşke şikayetçi olmasaydık' diyorum. Bizi döven polisler de sanki dayağı kendileri yemiş gibi bizim hakkımızda şikayetçi olmuşlar. Bu olayın arkasını bırakmak istemiyoruz."

http://www.birgun.net/index.php?sayf...292#haber_basi