Mesajı Okuyun
Old 07-03-2011, 13:50   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sarissa
Sayın Suat bey. Araştırma yaptığım konuyu size sormak istedim. Hata yapmak istemiyorum. Sizce ne yapmam gerekir?
MErhabalar.
Ekim 2006 yılında gerçekleşen bir trafik kazası için maddi manevi tazminat davası açmıştım.Kazada müvekkillerin çocukları ölmüştü. Bir tane de yaralı vardı yaralı sonradan şikayetinden vazgeçti.sanık tck 85-1 den mahkum oldu.
Dava ceza dosyası yargıtaydan dönemediği ve ceza dosyası beklendiği için devam ediyor.
Maddi tazminat talebimi kısmi olarak açmıştım. Dosya zarar tesbiti için bilirkişiye de gitmedi.
?
Teşekkürler...

Ben cevap yazarken, siz soruyu değiştirmişsiniz. Sorunun ilk halinde 89/1 inci maddeden mahkum olunduğu yazıyordu(sanki).

Yaralanan mağdur şikayetinden dava esnasında vacgeçti, sanırım. Yani dava, 85/2 inci maddeden açılmış olsa gerek. Bu haliyle sanık 2-15 yıl hapis cezasıyla yargılanmıştır. O nedenle de ceza davasının "dava zamanaşımı" (en az)15 yıl olmaktadır. Yani zamanaşımı sorununuz bulunmamaktadır.

Alıntı:
-Maddi tazminat talebimizi ıslah etmek için süre olaydan 5 yıl sonra mı doluyor, yoksa ceza davası devam ettiği için (katıldık ve şahsi haklarımızı saklı tuttuk), ceza dosyasının sonucu beklenir mi

Zamanaşımı süreleri olay tarihinden itibaren işlemeye başlamaktadır. Ceza davasının devam etmesi, hukuk davası zamanaşımını kesmemektedir.

Alıntı:
- Şimdi yapmam gereken nedir? CEza dosyasının beklenmesinden vazgeçilip bilirkişiye mi gönderme talep etmeliyim. Duruşması mayısta bilirkişiye giderse sanıyorum Ekim ayına rapor yetişmez. Bu tür dosyalarda dosyanın prosedürü nedir?

Genel hukuk kuralı, "ceza hakiminin kararları, hukuk hakimini bağlamaz" ama her nedense benzer olaylarda hukuk hakimi, ceza dosyasının sonucunu beklemeye devam eder. Kesinleşmiş bir ceza dosyası olsa, maddi vakıalar bağlayacaktır. Ancak genelde, ceza davası ile birlikte hukuk davası da açılmasına rağmen beklenmektedir. Meslektaşlarımız da ısrar etmeyince, bu yanlış uygulama devam etmektedir.

Yapmanız gerekenler neler olabilir:

1- Yukarıdaki gerekçelerle, ceza dosyasının beklenmesinden vazgeçilmesi talep edilebilir.

2- Yukarıdaki maddeye bağlı olarak, mahkemeden "ceza dosyasının Yargıtay'dan istenilmesine ve elden takip yetkisi de verilmesine" talep edilebilir. Çok yeni bir davamda bu şekilde ara karar tesis ettirdik.

3- Ceza dosyasına da siz girdiyseniz ve elinizde önemli belgeler varsa(Adli Tıp Raporu, Bilirkişi Raporu, İddianame ve duruşma tutanakları vs.), "bu belgelerle yetinilerek dosyanın hesap bilirkişisine gönderilmesini" talep edebilirsiniz.

4- Hala zamanaşımı kaygınız varsa ve/veya davanın uzamasını engellemek istiyorsanız, maddi zararı siz hesaplayarak ve fazlaya ilişkin hakları yine saklı tutarak davayı ıslah edebilirsiniz.