Mesajı Okuyun
Old 07-12-2007, 18:03   #8
av.özlem önal

Alıntı:
Yazan Av.M.Aydın Bilen
Sn.av.özlem önal,
TPAO,Tedaş gibi bazı kuruluşlarda aynı işyerinde aynı işi yapan fakat sözleşmeleri gereği farklı statü ve dolayısıyla farklı mevzuata tabi işçi ve personeller olabilmektedir.(Örneğin TPAO da Kapsam Dışı Personel memur gibi idari yargıya tabi)
Sorunuzdan, acaba işçilerin bu tür bir işyerinde ve farklı tür sözleşmeler ile mi çalıştığı aklıma geldi.Bunu kontrol ettiniz mi?
Selamlar
Av.M.Aydın Bilen

Sayın Bilen;

Öncelikle emeklerinize teşekkür ediyorum. Benden mi sistemden mi kaynaklandığını anlayamadığım bir sebeple yanıtım ulaşmamış. Özür diliyor ve tekrar yanıtlıyorum.

Sizin de işaret ettiğiniz gibi, davacılar; hem ‘kapsam içi’ olarak adlandırılan ve toplu sözleşme kapsamında ve buna bağlı olarak İş Kanunu hükümlerine göre çalışan işçilerin, hem de ‘kapsam dışı’ olarak adlandırılan ve 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında ve kimi halde İş Mahkemelerinin kimi halde İdare Mahkemelerinin görev alanına giren işçilerin çalıştığı (dava sonrasında özelleştirilmiş) bir işyeri.

Gerek İdare Mahkemesinin ve gerekse İş Mahkemesinin kararları tuhaftır ki bu kapsam dışı işçilerle ilgili. Esasen bu konuda İdare Mahkemesinin görevli olduğuna dair pek çok Danıştay Kararı var.

Kapsam dışı personelin işe iadesi sözkonusu olduğu için, işsizlik ödeneğinden yararlanmaları mümkün değil. Bu sebeple de işsizlik sigortası primi kesilmesi hukuka uzgun değil (bu yazdıklarım özelleştirme öncesi için geçerli). Davamız da bu primlerin kesilmemesi ve kesilen primlerin iadesi ile ilgili idi. Ancak emsal kararlara rağmen lehimize verilen tüm İdare Mahkemesi kararları bozuldu. Bu tarihten sonra da aynı işyerinde çalışan ve kapsam dışı statüde olan davacı hakkında her nasılsa İş Mahkemesi tarafından verilmiş kararla ilgili olarak Yargıtayın verdiği karar Danıştayın kararının tam tersine.

Umarım konuyu biraz daha aydınlatabilmişimdir.

Tekrar teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.