Mesajı Okuyun
Old 25-01-2010, 16:22   #2
Av.EErdem

Öncelikle CMK Eğitiminin çok önemli olduğunu ve eğitim seminerlerine katılmanın faydalı olduğunu düşündüğümü belirtmeliyim. Özellikle çocuk yaştaki mağdur veya şüpheli/sanık müdafisi olarak görev yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var ve eğitim seminerleri dahi yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle eğitim seminerleri gerekli. Ancak seminerlerin ücretli olması konusunda olumlu düşünmüyorum. Sakarya Barosu, zaman zaman eğitim seminerleri yapıyor. Hatta sadece yeni başlayanlara değil, CMK görev listesinde yer alan tüm avukatlara da katılım mecburi tutuluyor. Ancak bu seminerler hiçbir ücrete tabi olmadı. Doğrusunun da bu olduğu inancındayım.
CMK avukatlığında dikkat edilmesi gerekenler ise, aslında tüm davalarda avukatın görev dahilinde olan hususlar olmasına rağmen sıkıntı, müdafisi olduğunuz kişiyi daha önceden tanımadan, büroda öngörüşme yapamadan savunacak olmak aslında. Önerilerim;
1-Hazırlık aşamasında mutlaka müdafi olarak atanılan kişiyle görüşme yapmak ve siz karakola veya Savcılığa gitmeden önce ifade alınmaya başlanmışsa gittiğinizde bu ifadeye asla imza atmamak. İfade alınmaya başlanmış olsa da yanınızda tekrar ifade alınmasını isteyin, ne kadar uzun sürerse sürsün.
2-Sorgu aşamasında görevli iseniz ve şüpheli tutuklanırsa, her ne olursa olsun süresi içinde mutlaka tutuklamaya itiraz etmek gerekli.
3-Dava aşamasında eğer sanık müdafisi iseniz ve sanık tutukluysa mutlaka cezaevine gitmenizi öneririm, ayrıca burada önceden hazırlayıp yanınızda götüreceğiniz ''Cezaevi Görüşme Tutanağı ''nı görüşmeleriniz doğrultusunda doldurup, sanığa okutup imzalatmanızı da tavsiye ederim.
Bu arada tutuklu sanığın her celse tahliyesini talep etmek ve reddi halinde bu karara da itiraz etmek gerekiyor. Tutukluluğun kaldırılmasının imkansız olduğunu düşündüğünüz hallerde dahi, sanığın suçunu ikrarına güvenerek itirazı yapmaktan imtina etmeyin. Bu yüzden şikayet edilmiş bir çok avukat olduğunu unutmayın.
4- Eğer sanık müdafisi iseniz ve dava sonunda mahkumiyet kararı verilmişse, bu kararın, paraya çevrilmiş hatta taksitlendirilmiş olması veya ertelenmesi sizi yanıltmasın , hükmü mutlaka temyiz edin. Sabıkası kabarık bir sanığın üstelik ikrar da ettiği bir eylemde neredeyse beraat gibi bir karar aldığında dahi hüküm temyiz edilmediğinden şikayette bulunduğunu ve bu hususta avukata çok acımasız davranıldığını ve sonunda ceza aldığını gördüğümden ben avukatın takdir hakkı olması gerektiğini savunsam da aleyhe olan her kararı temyiz ediyor ve bunu tüm CMK da görevli meslektaşlarıma tavsiye ediyorum.
5- Yaşı küçük mağdur vekili olarak atandığınızda, küçüğün velisi davaya katılmak istemese de davaya katılın. Ayrıca özellikle cinsel istismar suçlarında küçüğün velisi şikayetini geri alsa da şikayeti sürdürün. Unutulmamalıdır ki küçük yaştaki çocuklar, kendi ebeveynlerine karşı da korunmak zorundadırlar ve CMK avukatı resen tayin edildiğine göre ortada bir Kamu görevi bulunmaktadır.
Şimdilik aklıma gelen bunlar...